Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján kortárs művészeti reflexiók idézik meg a Szentendrén hatvan évvel ezelőtt történteket. A város meghívásos pályázatán 12 szentendrei művészt kértek fel installációk tervezésére, a 8 pályamű közül 7 valósul meg eredeti, ’56-os helyszíneken. A public art műveket október 23-tól november 4-ig láthatják, hallhatják a Szentendrére látogatók a város különböző, nyilvános pontjain.
A hét helyszín egyenként is felkereshető, de szerveznek vezetett sétákat művészettörténészekkel, helytörténészekkel, iskolásoknak rendhagyó történelemóraként foglalják össze ’56 és a művek üzenetét. A forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára egy, a történelmi vonatkozásokat és a művek leírását összefoglaló kiadványt is megjelentetnek.
Az installációkat Csató Máté, ef Zámbó István, a Forgács Társaság, Margit Szabolcs, Nagy Barbara, Tóth Eszter és Vincze Ottó készítették, és mindegyik alkotás az adott helyen történt eseményeknek állít emléket.
1956. október 24-én például a Városháza Dísztermében választották meg a 72 tagú Hazafias Népfrontbizottságot. A téren gyülekező tömeg közfelkiáltással szavazta meg – illetve keresetlen szavakkal szavazta le – a párttagok által az erkélyről közzétett neveket. Ekkor dobálták ki a járdára az addig az irodákat „díszítő” Sztálin- és Rákosi-szobrokat. Erre a Városháza Erkélyén Margit Szabolcs Megtisztulás című fényfestés munkája utal majd, amely a járdára vetíti a szobortöredékeket.
A Városház téren ehhez kapcsolódva Csató Máté a Pecsét című, a tárgyat 2 x 2 x 2 méteresre felnagyító Konyec, azaz Vége feliratú objektje is megidézi, amely a kommunista bürokráciát és a forradalom emberi sorsokat megpecsételő mivoltát egyszerre szimbolizálja. A pecsétről több lenyomat is készül, ezeket más – szintén ’56-os – helyszíneken, mint a volt Pártbizottság, ma Zeneiskola, a volt rendőrség, ma Ferenczy Múzeum épületén is kifüggesztik.
A Fő téren szintén október 24-én egy kisteherautó platójáról pesti egyetemisták felolvasták 16 pontos követelésüket, és beszámoltak a fővárosi harcokról. Toborzóbeszédben szólították fel a szentendrei fiatalokat, hogy szerezzenek fegyvert és menjenek harcolni Budapestre. Erre Tóth Eszter Vörös csillag című, 3,5 x 3,5 méteres térinstallációja reflektál, amely a valaha győzhetetlennek hitt hatalmi szimbólum sikátorba szorult romlását, karikatúrává válását érzékelteti.