Bach Brandenburgi versenyei a korabeli concerto-irodalom csúcsai, amelyről talán a maga korában sem gondolták volna, hogy ekkora kincsei a zeneirodalomnak. A lelkes zenekedvelő Christian Ludwig brandenburgi őrgróf megrendelésére készült hat versenymű az akkoriban Németalföldön újdonságnak számító olasz concerto grosso műfajt képviseli, amelyet Bach Vivaldi tanulmányozásával sajátított el, majd meg is újított, akár a hangszerelés, akár a szólókombinációk összeállítása, akár a darabok virtuozitása tekintetében. Az őrgróf kiváló zenekarának persze ez aligha okozott gondot. Ugyanakkor a darabokat még hosszú ideig nem értékelték a helyén: az őrgróf hagyatékában talált Vivaldi- és Bach-kéziratokat bizony mindössze négy garasra taksálták. Ma laponként milliókat érnek, és a koncertélet gyakran játszott darabjai.
Most az egyik legismertebb Brandenburgi versenyt, a III. G-dúrt hallhatjuk, amelynek különlegessége, hogy a két gyors tétel között mindössze két ütemnyi a lassú rész. Minden bizonnyal ez a szakasz egy improvizált szóló helye lehetett. Mindegyik Brandenburgi verseny más apparátusra készült, ez vonószenekari darab.
Haydn B-dúr Symphonie concertantéja az első hat londoni szimfóniával együtt a zeneszerző első londoni útján készült. Haydn ekkor már Európa-szerte ünnepelt szerző, aki Londonba úgy érkezett, mint a győztes hadvezér, ünneplés, tisztelet és dicsőség övezte, a királyi pár is többször meghívta. Ez a mű igazi közönségsiker volt az első pillanattól kezdve, az angol közönség Haydn második angliai útja során is kikövetelte az előadását. Ma ehhez képest méltatlanul keveset játsszák, pedig érdekes darab: ebből a műfajból Haydnnak ez az egyetlen kompozíciója. Négy szólóhangszere két vonós és két fafúvós, hegedű, cselló, oboa és fagott, ők állnak szemben a zenekarral.
Az este zárószáma Charles Gounod 1855-ös Szent Cecília-miséje lesz, amelyiken egyszerre érezhetjük Palestrina dallamvilágának, az operai hagyományoknak és a kortársak – Meyerbeer és Berlioz – hangszerelésének hatását. A szólót Geszthy Veronika, Alagi János és Szerdahelyi Pál énekli, a koncerten a Szent István Király Oratóriumkórus is közreműködik.