Hazudott a Miniszterelnökség, elpusztultak az iratok

Elázott az örökségvédelmi dokumentáció egy része, és úgy tűnik, nem véletlenül.

Ficsor Benedek
2017. 01. 26. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belépve a Forster Központ Táncsics utcai egykori épületébe, a kinti hideg után mintha pálmaházba kerültem volna. Hüllők és növények helyett azonban itt száradó műemléki dokumentáció és Puskás Imre, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkára várta az érdeklődőket. A földszinti teremben plafonig érő Salgó polcokon iratok hevertek, a falak mentén nagy teljesítményű hőlégbefúvók ontották magukból a meleg levegőt, hogy minél hamarabb kiszárítsák a két héttel ezelőtt elázott dokumentációt.

Január 12-én éjjel a Táncsics utcai épület pincéjében eltört egy Főtáv-vezeték, és egy lépcsőfok magasságig hatvanfokos víz árasztotta el a termet, ahol a műemlékvédelmi dokumentációt, terveket, fotókat, feljegyzéseket, iratokat tárolták – adta hírül az RTL Klub híradója a napokban. A Miniszterelnökség akkor azt közölte, minden iratot sikerült megmenteni, semmi sem ment veszendőbe. Ennek ellenére csütörtök délutánra sajtótájékoztatót hívtak össze, ahol beszámoltak a károkról.

„Az eset vajon annak a szimbóluma, hogy a magyar örökségvédelmi rendszer a megsemmisülés határán van?” – tette fel a kérdést Puskás Imre. „Éppen ellenkezőleg” – adott választ is. Alighogy ezt kimondta, az egyik befúvó néhány iratot emelt fel a polcról, megtáncoltatta őket a levegőben, végigsodorta a sorok között, majd a helyettes államtitkár optimista értékelését hallgató újságírók lábszárára ragasztotta a nedves dokumentációt. Zavartan igyekeztünk mindent visszarakni a helyére, hiszen például a lengyeltóti Szent Jakab-templom rekonstrukciójának feljegyzéseire még akár szükség is lehet a jövőben. 

„Az örökségvédelem jogszabályi háttere koherens, egyértelmű és magas színvonalú – emelte ki Puskás. – Az intézményrendszer valóban átalakítás alatt áll, hiszen január 1-jével megszűnt a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ.” A helyettes államtitkár azonban hangsúlyozta, ez nem az örökségvédelem elleni döntés volt. „Az, hogy a Forster egyes feladatait a Miniszterelnökség vette át, jelzi, a kormány kiemelkedő jelentőségűnek tartja az örökségvédelmet.”

A politikus rámutatott, a mostani kár akkor is bekövetkezett volna, ha továbbra is létezik a Forster Központ, és az esetnek az intézmény korábban elindult költözéséhez sincs köze. A dokumentáció tíz éve ugyanott van, vagyis a csőtörés minden körülmények között kárt tett volna az iratokban. Puskás annyit azért hozzátett, lehet, hogy a Forster kiköltöztetése „megelőzte az észszerűséget”, de a személyi változásokkal ezt kiigazította Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Ezzel talán L. Simon László államtitkár leváltására utalt. Ezek szerint az ő nyakába varrják az előkészítetlen költözést. A csőtörést remélhetőleg nem.

Mint ismert, az örökségvédelmi központnak a kormány Várba költözése miatt kellett idő előtt elhagynia a Táncsics utcai épületet. Az új, Daróczi utcai bázis felújítása azonban nem készült el időben, így az intézmény két épület között rekedt. A Forster működésére rálátó forrásunk szerint rettenetes állapotok uralkodtak a Daróczi utcában, ahová a körülmények miatt nem lehetett átszállítani a dokumentációt a Várból; a költözés előkészítetlen, átgondolatlan volt, és komolyan veszélybe sodorta a műemlékvédelmi anyagokat.

Ez ellentmond Puskás Imre szavainak, hiszen megfelelő raktár meglétével a dokumentumok biztonságban lettek volna. A helyettes államtitkár emellett nem tett említést arról sem, hogy a Táncsics utcában hónapokkal ezelőtt lekapcsolták a fűtést, ami akár szerepet is játszhatott a csőtörésben. Mint megtudtuk, a fűtési rendszert szakszerűtlenül kapcsolták le, nem víztelenítették, ez közrejátszhatott abban, hogy szétpattant a cső. Ez azt jelenti, hogy nem vis maior történt, hanem emberi mulasztás, és „az észszerűséget megelőző” költöztetés okozta az iratok pusztulását.

Győr Attila művészettörténész, a Forster Központ egykori gyűjteményi osztályvezetője a kármentésről szólva elmondta, amint a Főtáv munkatársai kiszivattyúzták a vizet, a szakemberek megkezdték az anyag mentését. A teljes, 47 ezer példányos dokumentációból körülbelül 16 ezer anyagot tároltak a pincében, ebből nagyjából 1500 példány ázott el, ezek közül 200 rongálódott meg menthetetlenül. Jellemzően az 1960 és 2016 közötti anyag volt a pincében, az értékesebb, régi dokumentumokat az épület más részében tárolják.

A menthető dokumentumok közül jó néhány penészes lett, ezeket fertőtlenítik, ami 2-3 millió forintba kerül, a restaurációra szoruló iratok felújítása további 1 millióba – árulta el Győr Attila. Hozzátette, a megsemmisült iratokat is igyekeznek pótolni.

A művészettörténész kiemelte, példás összefogással mentik az iratokat. Az örökségvédelem saját szakemberein kívül az OSZK, a Nemzeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum és az Országos Levéltár is segítségre sietett. A károk felmérése után Győr Attila úgy látja, mindez nem tűnik olyan fokú veszteségnek, mint ahogy az elterjedt a köztudatban.

Újságírói kérdésre a művészettörténész elmondta, azt már vasárnap is tudni lehetett, hogy jó néhány irat menthetetlen. Ekkor a hőlégbefúvók megfeszített munkája ellenére is megfagyott a levegő a teremben, hiszen a Miniszterelnökség jelen lévő képviselői korábban határozottan állították, semmi sem ment kárba a csőtörés miatt.

Győr Attila elmondta még, a megmentett dokumentumokat biztonságos helyre viszik – vagyis maradnak a Táncsics utcai épületen belül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.