Késik a hónapok óta ígért bérpótlék?

Pénz van, jogszabály nincs. A minisztérium azt írta: visszamenőlegesen is kifizetik majd az emelést.

R. Kiss Kornélia
2017. 01. 12. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fogalmuk sincs a kulturális dolgozóknak, hogy megkapják-e februárban a januártól esedékes bérpótlékot, amelyet múlt nyáron jelentett be az Emberi Erőforrások Minisztériuma, illetve a kulturális államtitkárság. 15 százalékos béremelkedésre tett ígéretet a szaktárca, ezt számos helyen elismételték decemberig, ám mostanáig nem jelent meg semmilyen rendelet, amely alapján kifizethető lenne a dolgozóknak a bérpótlék.

A kulturális államtitkárság azt írja: januárig visszamenőlegesen, majd utána havonta fizetik ki a bérpótlékokat, ha megszületett a jogszabály.

Közben életbe lépett a garantált bérminimum emelése, amely érinti a kulturális szférát is. Ez komoly bérfeszültségekhez vezet. A kulturális intézményekben tömegesen fordulhat elő, hogy egy középfokú végzettségű, mondjuk műszaki feladatot ellátó gondnok ugyanannyit keres majd, mint egy diplomás muzeológus, aki esetleg éppen ledoktorált. Ugyanígy a fiatal, néhány éves szakmai múlttal rendelkező diplomás is kereshet annyit, mint a hasonló munkakörben harminc éve dolgozó kollégája.

A Közművelődési és Közgyűjteményi Dolgozók Szakszervezete úgy becsüli, hogy a garantált bérminimum miatt a

a teljes szakma legkevesebb hetven százaléka ugyanazt a bért kapja januártól, bruttó 161 000 forintot, függetlenül a képzettségétől vagy a szakmában eltöltött időtől.

Csóti Csaba, a KKDSZ elnöke lapunknak elmondta: nem az a baj, hogy a középfokú végzettségű munkatársak vagy a fiatal kollégák fizetése nő, hiszen az ő bérük is alacsony volt, hanem a fenti egyenlőtlenségek vezetnek felháborodáshoz és feszültségekhez.

A fél éve folyamatosan kommunikált béremelés bérpótlék formájában valósult volna meg. Itt nem mindenkinek a bére emelkedett volna azonos összeggel. Az is kérdés, hogy mekkora összeget jelentett volna a 15 százalékos emelés. A nyilvánosságnak 10–55 ezer forintos bérnövekedésről beszélt a szaktárca, a szakszervezettel való tárgyalásokon viszont Csóti Csaba elmondása szerint bruttó 15–25 ezer forintos emelkedésről volt szó.

A fő probléma azonban az, hogy mindeddig nem született meg a rendelet, amelynek alapján februárban már kifizetéseknek kellene zajlaniuk – hiszen a januárra ígért béremelés első eredményének a februári bérben kell mutatkoznia. Nem csak nem született meg a jogszabály, hanem még a tervezetét sem látta az érintettek közül senki, az államtitkársággal folyamatos tárgyalásban álló KKDSZ sem.

A Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága este közleményt adott ki: azt írták, a bérpótlékhoz szükséges forrás a költségvetésben rendelkezésre áll.

A kulturális illetménypótlékot az érintett dolgozók a jogszabály megszületése után, de januárig visszamenőleges hatállyal, majd onnantól havonta kapják meg – erről Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár tájékoztatta a kulturális háttérintézmények vezetőit és a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetét is.

Az illetménypótlék összege a fizetési osztályt és a közalkalmazotti jogviszonyban töltött időtartamot veszi figyelembe.

Azt is írták: a kulturális közalkalmazotti munkaköröket betöltők illetménypótlékának folyósításánál már a megemelt minimálbérre és garantált bérminimumra lesznek figyelemmel, tehát a megemelt összeget növelik meg.

Csóti szerint viszont a kulturális intézmények vezetői most mégis sorra keresik meg a szakszervezetet, hogy tudnak-e valamit a beígért bérpótlékról, az intézményeknek ugyanis tervezniük kell a 2017-es költségvetést. Tudniuk kell, hogyan állítsák be a béreket és honnan lesz az esetleg bekalkulált bérpótléknak fedezete. Ezekre a kérdésekre a szakszervezet sem tud válaszolni. Nekik még novemberben is azt mondták, decemberben megjelenik a rendelet.

A érdekképviseleti vezető nem tartja valószínűnek, hogy egyik napról a másikra megjelenne a rendelet, hiszen az év végén még a tartalmáról, technikai megoldásairól sem tudtak nekik tájékoztatást adni, és a jogszabály társadalmi vitája is időbe kerülne.

A szakszervezet nem tud arról, hogy egyáltalán elkészült volna a jogszabálytervezet. 

Tehát valószínűleg nem készült el, mivel a KKDSZ még decemberben is volt tárgyalni az államtitkárságon, és folyamatosan tájékoztatták őket az újabb fejleményekről, tervezetről azonban eddig nem volt szó.

A bérpótlék maga is áthidaló megoldás lett volna. Tovább halogatni azonban nem lehetett, mert az utolsó rendszerszerű béremelés 2002-ben, az utolsó kisebb bérkorrekció pedig 2008-ban történt a kulturális szférában.

A bértáblához viszont egyelőre nem nyúlt hozzá a kormányzat, bár az ígéretek szerint öt év alatt 40 százalékkal kívánja emelni a közszférában dolgozók bérét. Ez nemcsak a kulturális dolgozókra vonatkozik, de velük kapcsolatban aligha lehetett már tovább várni.

Arról a problémáról is régóta beszél a szakszervezet, hogy a kulturális dolgozóknak csak egy része közalkalmazott, sokan dolgoznak állami vagy önkormányzati nonprofit kft.-nél, jellemzően például a színházak, zenekarok szoktak ebben a formában működni. Az ő esetükben más jogi megoldásra van szükség, azonban erre vonatkozó konkrét javaslatot sem ismerhetett meg mindeddig a szakszervezet.

Kerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát és külön a kulturális államtitkárságot is, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.