Kulturális témák nélkül beszélt a kultúráról a miniszter

Szakpolitikai kérdések csak a legnagyobb általánosságban kerültek szóba a konferencián.

R. Kiss Kornélia
2017. 01. 18. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere volt az egyik előadója annak a konferenciának, amelyet a Parlamentben rendeztek a magyar kultúráról szerdán. A téma a szoros értelemben vett kultúra, vagyis a művészet és a közművelődés, illetve ennek határterületei lettek volna, de végül nem derült ki semmi konkrétum arról, hogyan értékelte a kulturális miniszter a 2016-os évet kulturális politika szempontjából, és az sem, hogy mit tervez a kulturális kormányzat a következő esztendőre.

A kulturális szakpolitika kérdései kimaradtak a kultúráért felelős miniszter előadásából, aki az elsők közt szólalt fel a tanácskozáson. A miniszter a tág értelemben vett kultúráról beszélt. Széles értelmezésben az emberi civilizáció összes eredménye beleférhet ebbe a fogalomba.

A miniszter elsősorban a szintén a minisztériumához tartozó családpolitika sikereiről beszélt – ezt többek között olyan statisztikákkal támasztotta alá, mint a házasságkötések és az örökbefogadások számának növekedése és a válások, valamint művi terhességmegszakítások arányának csökkenése, valamint felsorolta az utóbbi időben bevezetett családpolitikai támogató intézkedéseket. Kitért a bérek növekedésére és az államadósság csökkenése is.

Szerinte a materiális intézkedések majd szemléletváltáshoz vezetnek, és a kormányzás célja ez a lelki-szellemi tartás, ami maga a kultúra, egyben tehát a kormányzás célja is a kultúra.

Mindez talán nem lett volna szembetűnő, ha később a kulturális terület helyzetére is kitér a szakminiszter. Ám ebből végül csak az emlékezetpolitikát, ezen belül az ’56-os emlékévet és a mindennapos iskolai éneklés ötletét tartotta említésre érdemesnek. Az emlékév egyébként nem az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozik, hanem kormánybiztosként Schmidt Mária felel a programsorozatért.

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár Balog Zoltán után kapott szót. Arról beszélt, hogy növekedett a kulturális intézmények látogatottsága, és hogy nőtt a közösségi terek, illetve a könyvtárak és valamivel a múzeumok száma is.

A migrációról mindkét politikus szólt, mondandójuk lényege annyi volt, hogy veszélyben vagyunk, és a kultúrára a védekezéshez van szükség, valamint magát a kultúrát is védeni kell – Hoppál Péter fogalmazott így –, a népvándorlás következtében felhígulhat.

A terület egészének értékelésére sem a miniszter, sem az államtitkár nem vállalkozott. Ennek nyilván az is az oka, hogy a kulturális szakpolitika 2010 óta teljesen szétaprózódott. Elkerült a minisztériumtól a kulturális örökségvédelem, a filmtámogatás, a kulturális diplomácia, a nagyberuházások közül a budai Vár rekonstrukciója teljes egészében a Miniszterelnökség felügyelete alatt áll.

Ráadásul a kormányzat nem egyszer hangsúlyozta, hogy szeretne átadni a kulturális irányítással kapcsolatos funkciókat az általa köztestületi rangra emelt Magyar Művészeti Akadémiának. Az akadémia ezen az alapon kapott például jelentős szerepet a Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásokat elosztó kollégiumaiban, amely viszont továbbra is a minisztérium alá tartozik.

A konferencián főleg kulturális intézmények vezetőiből és képviselőiből állt a hallgatóság, előadott mások mellett Kövér László házelnök, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Fekete György, a Nemzeti Színház igazgatója, Vidnyánszky Attila és a Terror Háza Múzeum igazgatója, Schmidt Mária is.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.