Nem akarják kiadni az alt-right sztár könyvét

Az angol kiadóknak nem kell Milo Yiannopoulos már most bestseller önéletrajza.

LD
2017. 01. 05. 21:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az Egyesült Államokban 250 ezer dolláros megállapodás született a Simon & Schuster kiadóval, a cég brit részlege nem óhajtja kiadni Milo Yiannopoulos könyvét – közölte a The Guardian. A könyv Amerikában márciustól lesz elérhető, a Simon & Schuster egyesült királyságbeli csoportjának szóvivője viszont arról tájékoztatta a lapot, hogy nem fogja kiadni a Dangerous (Veszélyes) című önéletrajzot.

A The Guardiant más kiadók emberei is arról tájékoztatták: ők sem kívánják kiadni az alt-right sztár könyvét. Az egyiktől például az a válasz érkezett: a könyvet mérgezőnek tartják, ezért nem is foglalkoznak vele. Egy másik kiadóigazgató is azt mondta, hiába ajánlanák fel számára, nem élne a lehetőséggel.

Egyedül egy kis, független kiadó, a Biteback embere, Iain Dale mutatott érdeklődést, de ő is azt mondta: nehézségekbe ütközne a könyvesboltokban való értékesítés. Szerinte a könyvesboltok óvakodnának befogadni az amerikai jobbos körökben egyre népszerűbb Yiannopoulos művét. A Bitebacket egyébként részben a korábbi konzervatív elnökhelyettes, Michael Ashcroft tulajdonolja, korábban pedig kiadta már Nigel Farage memoárját, a The Purple Revolutiont is. Tavaly befogadta továbbá a brexit-párti Arron Banks művét, a The Bad Boys of Brexitet is. (Ebből hamarosan film is készül egyébként.) Dale szerint nehéz volt mindkét könyvet terjeszteni a boltokban, a kiadó honlapján és az Amazonon viszont jól fogytak.

A nagyobb kiadók többsége ugyanakkor a Guardiannek úgy érvelt: kevéssé a véleménye miatt nem szívesen adnák ki, hanem mert a médián és a jobboldali körökön túl Yiannopoulos viszonylag ismeretlen az Egyesült Királyságban. Emellett a londoni kiadók tartanak attól is, ami az Egyesült Államokban történt: miután a Simon & Schuster bejelentette a megállapodást, többen (köztük Leslie Jones színésznő, a tavalyi Szellemirtók sztárja) azzal vádolták a kiadót, hogy segédkezik a „gyűlölet terjesztésében”. A kiadó Threshold-részlege egyébként korábban megjelentette már Donald Trump és Rush Limbaugh könyveit is.

Az Egyesült Államokban Yiannopoulos a népszerűségét a Trump-párti Breitbarton keresztül építette fel. Dangerous című könyve december 30-ára már második lett az Amazon bestsellerlistáján annak ellenére, hogy csak márciusban fog megjelenni. Hiába a népszerűség, az amerikai kiadó döntésére jött is az ellencsapás: a Chicago Review Of Books év végén közölte, 2017-ben ezért a Simon & Schuster egyetlen könyvéről sem fognak írni. Karen Hunter pedig, aki eddig itt jelent meg, közölte: újragondolja viszonyát a kiadóval.

A vállaltan homoszexuális Yiannopoulos a Breitbartnál dolgozik, a Twitter pedig korábban többször letiltotta Nero nevű profilját, miután állítólag szította a feszültséget Leslie Jonesszal szemben. (Annyi biztos, hogy írt egy csípős kritikát a női Szellemirtókról, amiben kompetens férfi szellemirtókat követelt.) Yiannopoulos magát csak „az internet leglegendásabb szupergonosza” néven emlegette, és hamar több százezer Twitter-követőre tett szert. Az alt-right mozgalom egyik fenegyereke, aki Donald Trumpot csak az „apu” („daddy”) jelzővel szokta ihletni, és jellemző húzása volt, hogy az erőszak kultúráját („rape culture”) a Harry Potterhez hasonlította („mindkettő csak kitaláció”). Yiannopoulos a Twitterről való kitiltását is csupán az elnyomás újabb jelének, a szólásszabadsággal szembeni támadásnak látta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.