Rendkívüli műkincseket találtak egy török kamionban

A magyar hatóságok 101 a Közel-Kelet térségéből származó csempészett műkincset foglaltak le.

Balogh Roland
2017. 02. 08. 10:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyedülálló, mintegy 160-200 millió forint összértékű lopott, csempészett műkincset találtak egy Magyarországon átutazó kamionban a magyar hatóságok – jelentette be szerda reggeli sajtótájékoztatóján a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság.

A műtárgyakat egy közúti ellenőrzés során, egy ötvenéves, török állampolgárságú férfi által vezetett kamionban találták meg még 2016. szeptember 29-én éjjel. Összesen 101 tárgy került elő a vezetőfülkéből: 73 darab bronztárgy a mai Törökország és részben Örményország területén fekvő ókori urartui királyságból, 14 római aranyérem, asszír kőedény, nagyplasztika valamint 9 darab pecséthenger.

A tárgyakat a sofőr – aki végig együttműködő volt a magyar hatóságokkal – Isztambulban egy ismerőse kérésére vette át szeptember 26-án, és 300 euróért szállította volna Lengyelországba.

A gépkocsivezetőt őrizetbe vették, majd elrendelték előzetes letartóztatását. A nyomozás lezárása után orgazdaság miatt indítottak eljárást ellene, szabadlábon védekezhet.

Mint szerdán jelezték, indítványozták a műkincsek elkobzását. A tárgyak egyébként jelenleg a budapesti Szépművészeti Múzeumban vannak. 

A műkincsfogás egyedülálló, ritkán kerül elő ugyanis ilyen leletegyüttes a Közel-Keletről. A tárgyak bevizsgálását végző, a műveletet koordináló Dezső Tamás régész, asszirológus szerint nagyon ritkán fognak meg ilyen minőségű és mennyiségű anyagot, amelynek értéke 160-200 millió forint körül van, de például az egyik urartui bronz, egy üst eszmei értéke felbecsülhetetlen, mivel alig ismert egy-két darab belőle a világon. Az urartui anyag egyébként feltehetően egy rablóásatásról került elő, korábban nem szerepelt semmilyen múzeumi nyilvántartásban, s a tárgyak felszínén talált nyomok is ezt valószínűsítik. Felületükön a vaskorrózió vízátfolyásra utal, elképzelhető, hogy egy síregyüttesről van szó. Mint Dezső Tamás mondta, a bronzokon talált feliratok alapján a Kr. e. 714 és 685 közé keltezhetőek a leletek.

A római aranyérmek – amelyeket Vida István, a Magyar Nemzeti Múzeum római koros régésze vizsgált meg – között Nero, Vespasianus és Traianus veretei is megtalálhatók. Ezek a vezetőfülke hamutartójában, egy zsebkendőbe csavarva kerültek elő.

Az ELTE docense arról is beszélt, hogy a tárgyak között találtak hamisítványokat is. Így a Niederreiter Zoltán régész, asszirológus, történész, az ELTE adjunktusa által bevizsgált kilenc – mezopotámiai mintákat másoló – pecséthenger és a Kalla Gábor régész, asszirológus, az ELTE docense vizsgálta kőedények, nagyplasztikák nagyon jó minőségű modern másolatok. Ezzel kapcsolatban Dezső Tamás megjegyezte, ezekre a tárgyakra is fel kell hívni a figyelmet, mert azt jelzi, Törökországban vagy a térségben működik egy olyan hamisító műhely, amely az eredetihez megtévesztésig hasonló, kiváló minőségű tárgyakat képes előállítani.

A témakör azért is érdekes, mert a régész-műemlékvédelmi szakma hosszú évek óta arra figyelmeztet, hogy több közel-keleti radikális szervezet, így például az Iszlám Állam illegális műkincskereskedelemből szerzi bevételeinek egy jelentős részét, s ennek mértéke százmillió dollárokban mérhető. Eddig olyan nagyságrendű fogásra, mint amelyről most a magyar hatóságok bejelentést tettek, nemigen volt példa. Ezzel kapcsolatban Szabó Vendel ezredes lapunk kérdésére elmondta, az üggyel összefüggésben felvették a kapcsolatot a török társszervekkel, jelezték például azt, a sofőr kitől vette át a műkincseket. Egyelőre azonban nem tudni, a török nyomozás hogy áll, de mint a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese elmondta, ha lesz fejlemény, akkor arról is időben tájékoztatnak.

A műkincsegyüttes további sorsa a jövő kérdése. Mint mondták, az elkobzás után lehetőség lesz a tárgyak megtisztítására, restaurálására, s amennyiben ez lehetséges, jogilag kivitelezhető, akár magyarországi bemutatására is. Ez természetesen a hatóságoktól, a kultúrdiplomáciától is függ, mivel a leleteket Törökország megfelelő jogi procedúra, peres eljárás lefolytatásával vissza is kérheti.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.