Az új táncszínház márpedig kész lesz, és pont

2018 tavaszára költöznek be. Úgy tudjuk, munkatársakat küldtek el a táncszínháztól, ám az igazgató cáfol.

R. Kiss Kornélia
2017. 03. 10. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van kérdés, elvtársak, nincs kérdés, elvtársak, köszönöm, elvtársak – nagyjából e szerint a forgatókönyv szerint zajlott tegnap a Nemzeti Táncszínház sajtótájékoztatója. De a színház igazgatója, Ertl Péter és a budai Millenáris új igazgatója, Glázer Tamás jól mutatnak sárga munkavédelmi sisakban a táncszínház készülő épülete előtt. Ez is valami.

Néhány többé-kevésbé ismert információt sikerült kinyerni a beszédekből, ezek a következők: a budai Millenáris megújul, a Nemzeti Táncszínház új épületének (az egykori Millenáris Teátrumnak) a kialakítása terv szerint halad, elkészül 2018 tavaszára. (Ami már így is erős késés, 2014 ősze óta nincs otthona a színháznak.)

A költség 3,7 milliárd forintnál tart, legalábbis ezzel az ajánlattal nyerte meg a kivitelezésre kiírt tendert a ZÁÉV Zrt. és a Zala-Elektro Kft. Ertl Péter elmondta: megszületett az együttműködési megállapodás az operaházzal (a Magyar Nemzeti Balett fellépéseiről) és a Zeneakadémiával. A Nemzeti Táncszínháznak nincs társulata, befogadó színház, a magyar és külföldi társulatok előadásaiból állítja össze műsorát.

A 2018-as határidő betartásában egyelőre nincs ok kételkedni, az épületen januárban kezdtek bontani. A kivitelezési tervek március végére lesznek meg. A színház a Várszínházból, a budavári Karmelita kolostorból költözött el, miután ott a Miniszterelnökség lesz – a beköltözést a választások előttre tervezik.

A Millenáris átalakítása kapcsán Glázer azt ígérte: nő a zöldterület, összehangolva a szomszédos, egykori ipari minisztérium területén létesítendő parkkal. Kiderült, hogy megkezdték az egyeztetéseket arról, hogyan alakul át a Millenáris. Aki kíváncsi rá, hogyan, hoppon marad, mert csak az derült ki, hogy az egykori Álmok álmodói kiállítás szellemiségét követik, és hogy „a kor követelményeinek megfelelő” lesz (még jó, hogy nem a húsz évvel ezelőtti trendeket követik). Előfordulhat, hogy konkrétumok még nincsenek, akkor viszont nem érthető, miért hívták össze a sajtó képviselőit. Glázer Tamás korábban a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese volt, 2016 nyarától egy hotelt igazgatott. Februárban nevezték ki a Millenáris igazgatójának.

A koronát a sajtótájékoztatóra az tette fel, hogy nem volt lehetőség kérdezni. Pedig lapunk úgy értesült, a táncszínházban a közelmúltban elbocsátások történtek, ezért úgy terveztük: érdeklődünk, ez igaz-e, és ha igen, átszervezés, netán megszorítás volt-e az ok.

Kérdések helyett az építkezés bejárása következett. A két vezető beállt az épület előtt pár fotó erejéig, gyarapítandó a kormányzati fejlesztési mosolyalbumot. Érthető törekvés, de nem túlságosan informatív. Építkezésbejárás nem történt, mert megközelíteni sem lehetett – ez elég kézenfekvő olyan helyen, ahol éppen a homlokzatot bontják.

Kezdetben azzal biztatták az újságírókat, hogy lesz interjúlehetőség, amiből a végére az lett, hogy „feltehetem a kérdéseket e-mailben” – mindezt egy sajtótájékoztatón. Ezek után felhagytam a diplomáciai úttal, és üldözőbe vettem Ertl Pétert. Aki cáfolta, hogy embereket küldtek volna el a színháztól. „Vannak kollégák, akik saját szándékukból kiléptek, és van olyan is, akinek csökkentettük a munkaidejét szervezési okok miatt, de nem mondtunk fel senkinek” – számolt be a színház igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.