Budapesten hiányzik a koncepció

A főváros képének története a folyamatos és radikális átalakulások sorozata.

Pethő Tibor
2017. 03. 30. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszas köntörfalazás, félretájékoztatás után kiderült: megépül a Kopaszi-gáton a Budapest hagyományos arculatába durván beavatkozó felhőkarcoló; a rózsadombi SZOT-szálló helyébe magasabb luxusapartman-sorházat húznak. Budapest városképe veszélyben – figyelmeztettek a szakemberek a főváros városképi védelméről szóló fórumon.

Kitől, mitől kell megvédeni a budapesti városképet? Meg lehet-e egyáltalán védeni? – merülhet föl nyomban a kérdés, hiszen a főváros története – elegendő ehhez csupán néhány évszázadnyi időre visszatekinteni – a folyamatos és radikális átalakulások sorozata. Ha csak a históriai léptékben egészen közeli, 1896-os millenniumi városképet vetjük össze a jelenlegivel, már szembetűnő a változás. A királyi palota sziluettje például legalább háromszor változott meg jelentősen: előbb a XX. század elejére kiépült a teljes együttes, amit a háború súlyosan megrongált, majd radikális külső átalakuláson ment keresztül. De nézzük tovább: a századfordulóra, miközben elkészült az Erzsébet híd, eltűnt a régi belváros (maradékát a Horthy-rendszerben bontották le, a maradék maradéka egyelőre áll), a harmincas években eltörölték a föld színéről az egykor meghatározó Tabánt, komoly metamorfózison esett át a Krisztinaváros, a hetvenes években elpusztították Óbudát a kétséges értékű lakótelepmonstrumok kedvéért, illetve hasonló okokból a Józsefváros egy részét.

A rendszerváltozás után az átalakítás nem állt meg: ha az Óvás! Egyesület nem lép közbe, mára talán semmi sem marad a belső erzsébetvárosi úgynevezett zsidó negyedből. Időközben viszont eltűnt az óbuda–újlaki házak nagy része, legutóbb pedig a Corvinnegyed útjában álló épületek váltak – nemegyszer visszaélés, jogi kiskapuk kihasználása árán – a bontócsákány áldozataivá. Habár a közel száz-százhúsz éves, összefüggő területen elhelyezkedő eklektikus épületek nagyjából őrzik még külsejüket, Budapest külső képe szinte folyamatosan, a kelleténél jobban változik, alakul át. Annak ellenére, hogy a legbrutálisabb tervek – a Ferencváros szinte teljes eldózerolásáról, a Károly körúti túlméretezett városházáról, illetve a háború után a mellékutcák rossz állapotú házainak nagyobb befogadóképességű lakótelepekkel való felváltásáról – szerencsére papíron maradtak, sajnos ma is van miért aggódnunk.

Hosszú távon például a páratlan, eklektikus épületkincs fennmaradásáért. Mint Korompay Katalin építészmérnöktől, a Budapest Világörökségéért Alapítvány tagjától a Magyar Építőművészek Szövetségében a főváros városképi védelméről szóló hétfő esti beszélgetésen megtudhattuk, ez jelenleg is 12 négyzet-kilométernyi területet foglal el, ha az utcáit egymáshoz illesztenénk, akkor száz kilométernyi, szinte homogén eklektikus közterületet kapnánk. Ilyen, a századfordulót reprezentáló érték a világon egyedül nálunk található. Megőrzése jórészt azon múlik, hogy tudunk-e változtatni az épületek születési hibáján, vagyis a szűk udvarokon, a sötét, kicsi lakásokon. Korompay Katalin úgy véli, ha meg akarjuk menteni a pusztulástól az eklektikus városképet, akkor vonzóvá kell tenni ezeket a házakat a budapestiek számára. Segíthet ebben az udvarok egybenyitása, akár a mellékszárnyak megbontása árán is, s ezzel együtt a meglévő lakások egyesítése. Körmendy Imre, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendszerváltozás óta éppen a meglévők fejlesztésére, megóvására nem jut elég idő, hiszen a hivatalos figyelem elsősorban a modern építészet jobb-rosszabb alkotásaira fókuszál. Értéknek az új, a soha nem volt számít. A modernség „fertőzésének” tekinthető, hogy számos építészünk csak kontrasztokban tud gondolkodni. Vagyis azért, hogy a jelen nyomát otthagyja a városképen, olykor sokáig eleminek tartott szabályokat rúg fel: alacsony házak közé magasat emel, a hagyományos házak zárt sorát megtöri, így téve „izgalmasabbá” egy-egy közterület jellegét.

Varga-Ötvös Béla közgazdász a Budapest szövetébe való esetleges beavatkozások legfőbb okát a hosszú távú, komplex stratégián alapuló várostervezés hiányában látja. Mi van helyette? Nagy beruházásokat rövid távon felmutatni akaró, a négyéves választási ciklushoz igazodó várospolitika, amely céljai érdekében összefogott a szintén rövid távon érdekelt, projektszemléletű ingatlanfejlesztőkkel. Égető a hiánya egy olyan tekintélyes intézménynek, mint hajdanán a Fővárosi Közmunkák Tanácsa volt.

A várospolitika és az ingatlanlobbi koalíciójának a következménye, hogy érdemben nem tudunk mit kezdeni Budapest legszebb központi helyével, a Ferenciek terével. Varga-Ötvös a teret a bécsi Grabennel hasonlította össze. Mindkettőt a XIX–XX. század fordulóján szélesítették ki, építették be részben palotákkal, tették világvárosi centrummá. Annak idején a Grabenen jelentős közúti forgalom zajlott, míg a Ferenciek tere (ideértendő az akkor különálló Kígyó, majd Apponyi tér is) szinte egészen a gyalogosoké volt. Mára megfordult a helyzet: az elegáns üzletek, kávéházak, éttermek övezte Graben a sétálóké, a Ferenciek tere pedig az autóké, autóbuszoké. A BAH-csomóponttól a Rákóczi útig tulajdonképpen egy kelet–nyugati autópálya halad át rajta. A környezet, főleg a Kossuth Lajos utcáé, ennek megfelelően lepusztult, balkáni.

Az estet moderáló Osskó Judit emlékeztetett rá, hogy hivatali ideje alatt Schneller István főépítész harcolta ki a budapesti városkép szempontjából fontos döntést, hogy a Hungária körúton belül magasház nem épülhet. A megszólított nyugalmazott főépítész szerint ugyan hosszú távú koncepció éppen a magasházak esetében létezik, a szomorú az, hogy a hatalom saját céljai érdekében hajlandó bármikor félresöpörni. Ennek iskolapéldája, ahogy a Kopaszi-gáton egy telekre vonatkozóan módosították az előírást, s a városképet jelentősen befolyásoló 120 méteres toronyra kiadták az engedélyt.

Pálfy Sándor építész Barcelona példájának megismétlődésétől óvott; a katalán fővárosban, főként az 1992-es olimpia óta, hatalmas toronyházak nőttek ki a földből, azzal fenyegetve, hogy Barcelona elveszíti hagyományos arculatát. A Kopaszi-gátra tervezett magasház építése precedensértékű lehet; nyomában újabb felhőkarcolókat húzhatnak fel gyors tempóban.

Általános vélemény szerint – ezt erősítették meg a hozzászólók is – a magasházak funkciója főként az internetes kommunikáció, a digitális tér kiteljesedésének következtében kiüresedőben van. Könnyen lehet, hogy tíz év múlva feleslegessé válnak. Elegendő egy pillantást vetni a hírekre: az Egyesült Államokban például a fogyasztói szokások átalakulása, az online kereskedelem terjedése következtében sorra jelentenek csődöt a nagyobb bevásárlóközpontok is, a plázák látogatottsága csak 2010 és 2013 között 50 százalékkal csökkent.

A város szövetébe való, a kopaszi-gátihoz hasonló durva beavatkozásra hívta fel a figyelmet Korompay Katalin. A Rózsadomb tetején éktelenkedő volt SZOT-szálló betoncsonkját hamarosan lebontják, ám helyébe hét és fél méterrel magasabb luxusapartmanház épül. (Az ügyre hamarosan visszatérünk.) A helyzet a városkép megőrzése szempontjából meglehetősen sötét, a műemlékvédelmet, amely kellő jogkörrel megfelelő ellensúlyt jelenthetne, a kormányzat gyakorlatilag megszüntette Magyarországon. A politika, az ingatlanfejlesztők pedig a rövid távú anyagi haszonnal kecsegtető megoldásokban érdekeltek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.