Budapestre érkezik a New Model Army

A harminchét éves zenekar előtt pedig a Vágtázó Halottkémek fog csillagokat haraptatni.

Lakner Dávid
2017. 03. 03. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harminchét éve alakult, tizennégy nagylemezt kihozott már, e hónap 10-én pedig ismét Magyarországra látogat Justin Sullivan rockzenekara, a New Model Army. Az alteros, wave-es, olykor-olykor folkos vonalon mozgó csapat lehangolt világa közel áll a The Sisters of Mercy-, vagy a The Cure-féle melankóliához, még ha persze ennyire könnyen nem lehet őket bekategorizálni.

Nevezték őket már goth- vagy éppen metalzenekarnak is, és hatással voltak több generációra, számtalan csapatra. Például az első magyar darkzenekarra, az F. O. Systemre is. „Nyugat-Berlinben játszottak, és kimentünk megnézni őket, hogy élőben lássam Sullivant. ( ) Összefutottunk Hegyi Zolival (lapunk főmunkatársával – szerk.), aki az akkori legendás Sexepil zenekarnak volt az énekese. ( ) Néztük a jegyárakat, hú, ide nem fogunk bejutni. Azt mondja Hegyi Zoli: Matyikám, mi most attól és ettől a tévétől vagyunk Magyarországról, te vagy a riporter, én az operatőr” – mesélte Mátyás Attila énekes még a Filmmúzeum műsorában. És valóban, nem sokkal később még interjúztak is Sullivannel.

A csapatnak azóta Justin Sullivan énekes maradt egyetlen alapító tagja, s az ő szövegei meghatározónak is mondhatóak a zenekar karakterét illetően. Hol politikusabb, hol személyesebb jellegű soraival egyfajta életérzést jelenített meg, amire lelkesen csatlakozott rá az évek során rajongók sokasága is. Szomorkás hangulat, melankólia? Érdemes mondjuk meghallgatni az I Love The World című slágert az 1989-es Thunder and Consolidation albumról. Kevés dal van, mely ehhez hasonló erővel tudná közvetítené a lélek mélységeinek felszabadító erejét, a magunkba mélyedés csodáját.

A New Model Army előtt pedig a szintén legendás Vágtázó Halottkémek lesz látható. Grandpierre Attila zenekara az utóbbi években tragédiák sorozatával volt kénytelen szembesülni: tavaly nyáron elhunyt Németh László „Fritz” gitáros, öt éve pedig Balatoni „Boli” Endre üstdobos. A 42 éve alakult, korszakalkotó zenekar viszont folytatja utóbbi években tapasztalt aktivitását, s továbbra is csillagokat haraptat az etno-sámán-mágiára fogékony rajongókkal. „Mondd, merre jártál?” Lehet mondani, s mi tesszük hozzá, 10-én merre érdemes: a Barba Negrában a legendák koncertjére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.