Nem volt riválisa, mégsem támogatták Jordán Tamást

Ő a szombathelyi színház alapító igazgatója, riválisa visszalépett, mégsem támogatta a közgyűlés Jordán Tamást.

R. Kiss Kornélia
2017. 03. 02. 21:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jordán Tamás alapító igazgatója és két cikluson át vezetője volt a szombathelyi Weöres Sándor Színháznak. A teátrum vezetésére Jordán Tamás második mandátumának lejárta miatt kellett pályázatot kiírnia a városnak. Végül csak egy érvényes pályázatról szavazhattak tegnap a képviselők, Jordán Tamáséról, miután Dér András filmrendező visszavonta jelentkezését. Az ügy előzménye az volt, hogy Dér András pályázata, melyet ő nem szeretett volna nyilvánosságra hozni, kiszivárgott. A szakmai bizottság nem tudott dönteni a két pályázó között, mert négy-négy szavazat érkezett mindkét pályamunkára.

A helyzet a közgyűlésen sem változott. 10 igen, 6 nem, 4 tartózkodás mellett eredménytelen lett a szavazás, nem sikerült többséget elérni Jordán pályázatának. Tízen (a Fidesz–KDNP képviselői) nem támogatták a pályázatot, tízen (MSZP–DK–Együtt) Jordán Tamás mellett voksoltak. A Jobbik képviselője jelezte: nem szavaz, és az ügyészséghez fordul, hogy kérje annak kivizsgálását, hogyan szivároghatott ki Dér András pályázata. Képviselőtársa, Czeglédy Csaba (Éljen Szombathely!–MSZP–DK–Együtt) viszont azzal érvelt: a színházigazgatói pályázat közérdekből nyilvános.

A testület kötelessége ezután a jogszabály szerint harminc napon belül új pályázat kiírásáról dönteni. 

A közgyűlés előtt Jordán Tamás támogatói szerveztek tüntetést. Szendrő Németh Tamás demonstrálók nevében szólalt fel a közgyűlésen. Méltatlan színjátéknak nevezte az eljárást. Kifejtette: szakmai vélemény nem áll rendelkezésre, mert a szakmai bizottság nem tudott dönteni. Viszont azzal érvelt, hogy Törőcsik Mari és több színház is támogatta Jordán Tamás újbóli kinevezését, és azt mondta: nem törvénytelen szakmai bizottsági vélemény nélkül döntést hozni. Átadtak egy ívet is, melyen aláírások szerepelnek Jordán Tamás mellett. 

Az Éljen Szombathely!–MSZP–DK–Együtt képviselői elsősorban Jordán Tamás érdemeivel érveltek: azelőtt nem volt színháza a városnak, az alapításról egyhangúlag határozott az akkori közgyűlés, és Jordán Tamás építette fel a társulatot, a színházat, ráadásul ebben a helyzetben övé volt az egyetlen érvényes pályázat.

A polgármester, Puskás Tivadar (Fidesz–KDNP) az új pályázat kiírása mellett volt, ahol mindenki tiszta lappal indul. A Fidesz–KDNP felszólaló képviselői szerint tisztázatlan körülmények között zajlott a pályázat.

Volt olyan képviselő, aki még azt is megkockáztatta: Dér Andrást megzsarolták, hogy vonja vissza pályázatát, más külső tényezők szerepéről beszélt, és volt olyan képviselő, aki úgy vélekedett: meghurcolják azt, aki más elképzelést fogalmaz meg a színházzal kapcsolatban, mint a mostani.  

Tóth Kálmán (Éljen Szombathely!–MSZP–DK–Együtt) szerint ezzel szemben mondvacsinált ürüggyel próbálják érvényteleníteni a pályázatot, és valójában az volt a városvezetés problémája, hogy a szakmai bizottság nem Dér Andrást támogatta, hanem 4-4 lett az eredmény, amit ő úgy értékelt, hogy homokszem került a gépezetbe, nem sikerült a pártutasítást végrehajtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.