Szabadság Kossuth szomorú szemeivel

A Magyar Nemzeti Múzeumban bemutatták Kossuth 1852-es dagerrotípiáját és Oroszhegyi Józsa emlékpoharát.

Pion István
2017. 03. 15. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A képről ugyan egy szomorú és csalódott Kossuth néz ránk, de ha tiszta lelkiismerettel nézünk szembe vele, akkor talán enyhülni fog a tekintete – ezt Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke mondta, miután kicsit elmélyedt a „kell-e firtatni a vételárat, ha nemzeti kincsek visszaszerzéséről van szó” témakörében. De ne szaladjunk ennyire előre, és ne törjük meg az ünnepi hangulat komolyságát holmi összegekkel való dobálózással!

Hiszen komolyan vette – joggal, tegyük hozzá – mind a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM), mind az MNB Értéktár programja is azt a hétfői sajtótájékoztatót, amelyen egy újonnan vásárolt és egy frissen adományozott tárgyat mutattak be az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kapcsán a múzeum igazgatója, Varga Benedek és az MNB Értéktár programjának vezetője, Gerhardt Ferenc jelenlétében. Volt is okuk az emelkedettségre, mivel egy Kossuth Lajosról készült dagerrotípiáról és a márciusi ifjak egyike, Oroszhegyi Józsa által a börtönévei alatt faragott emlékpohárról esett szó.

Varga Benedek azt emelte ki, hogy a múzeum a benne látható, 1848–49-hez kötődő tárgyakon felül egyébként is ikonikus helyszíne a szabadságharcnak, amely tulajdonképpen nincs is olyan távol tőlünk az időben. Mondta ezt azért, mert a dagerrotípia mint fotográfiai eljárás akkor már képes volt a valóság ábrázolására, s így születhetett meg az a felvétel is, amely Kossuth Lajost ábrázolja, és amely most az MNB Értéktár programjának köszönhetően letétbe került a Nemzeti Múzeumba. – Mintha Kossuth a szemünkbe nézne – mondta Varga Benedek, és hozzátette: ezt sajnos csak rövid időszakokra teheti, mert a dagerrotípia mind a fényviszonyokra, mind a páratartalomra, mind pedig a hőmérsékletre rendkívül érzékeny.

Gerhardt Ferenc már tavaly decemberben, a Breuer Marcell építész és formatervező tárgyalóasztala köré szervezett kiállítás megnyitójakor megemlítette a dagerrotípia megvásárlását az Iparművészeti Múzeumban, és most büszkeséggel töltötte el, hogy a terv sikerült. Azonban, mint mondta, nem szereti azokat a kérdéseket, amelyek arra irányulnak, hogy melyik tárgy mennyibe került, mert szerinte az a lényeg, hogy végre itt vannak. Még szerencse, hogy ezzel a problémával – azzal, hogy Gerhardt nem szereti, ha összegekről kérdezik – nem kellett szembenéznünk, ugyanis a dagerrotípia ára nyilvános adat: 23 ezer amerikai dollárért vásárolták meg. Azonban, tesszük hozzá magunkban kicsit kekeckedve, ha valóban nem számítana az összeg, akkor már régen megvehették volna Pákh Imrétől Munkácsy Mihály Golgota című festményét, s nem lett volna belőle hercehurca.

Hogy Kossuth rögzített tekintete mitől és hogyan enyhülne meg, azt persze nem tudhatjuk, de annyi bizonyos, hogy ha nem vigyázunk rá, akkor a dagerrotípia egészen egyszerűen elfeketedik, Kossuth apánknak pedig nemcsak a tekintete, de mindene eltűnik róla. Az MNM fotótárának vezetője, Lengyel Beatrix ezért külön kiemelte azt a biztonsági rendszert, amely éjjel-nappali megfigyelést és riasztást tesz lehetővé, tehát ha bármi történne, akkor azonnal riasztani tudják a múzeum illetékeseit.

Kossuth Lajosról egyébként 1852-ben Bostonban, Southworth & Hawes galériájában készült ez a felvétel, az eseményről egy helyi napilap, a Boston Daily Evening Transcript is beszámolt. Mérete 11 x 8 centiméter, de nagy felbontású reprodukciója hamarosan felkerül az MNM honlapjára is, ahol bárki szabadon megnézheti. Az eredetit pedig holnaptól tekinthetik meg április 2-ig az MNM Pulszky-termében.

A sajtótájékoztató egy valóban megható pillanattal zárult: a márciusi ifjak egyike, Oroszhegyi Józsa a börtönévei alatt faragott magának egy fapoharat, s azt leszármazottai a mai napig megőrizték. A Nemzeti Múzeum számára végül Endrődi Júlia történész adományozta most az emléktárgyat, hogy ezzel is felhívja a figyelmet azokra, akiket a márciusi ifjak közül elfelejtett az emlékezet. – Mert amikor Kossuthot Amerikában fényképezték, akkor Oroszhegyi Józsa sok-sok társával éppen a börtönben ült – mondta Endrődi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.