A rock and roll nem cél, csak eszköz

Lukács László, a Tankcsapda frontembere tudatosságról, politikáról, vallásról és fatalizmusról.

Ficsor Benedek
2017. 04. 14. 5:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első tíz évben éltük meg leginkább a rock and rollt, jóval többet buliztunk annál, hogy mindenre pontosan emlékezzünk – felelte Lukács László arra a kérdésre, hogy vajon hányadik koncertjük lesz a sportarénás fellépés. – De úgy ezeröt-ezerhatszáz környékén járhatunk, ami 28 év alatt nem rossz. Az együttes mára egyetlen megmaradt alapító tagja elárulta, az április 28-i fellépés mérföldkő a zenekar életében, hiszen először lépnek fel önállóan a Sportarénában. Az eseményre így különleges látvánnyal készülnek, a színpadot a küzdőtér közepén állítják fel, amit így a közönség teljesen körülölelhet, a zenekar pedig a folyamatosan körbe forgó dobot követve játszik majd mind a négy égtáj felé.

Bár az első évek emlékezetében, mint kiderült, vannak sötét foltok, a Tankcsapda életében sok minden megváltozott azóta. Amíg egy sor rocker pusztította el saját magát az elmúlt évtizedekben, addig Lukácsék az évek múlásával lassan visszavettek a bulizásból. – Persze, piálós „szemétláda” rockerekből nem lettünk hirtelen buddhista szerzetesek. De nekünk a rock and roll nem cél, hanem eszköz az önkifejezésre. Amikor úgy éreztem, hogy az egészségemet teszem kockára a bulizással, vagyis veszélybe sodrok mindent, amiért küzdöttem, akkor visszavettem a tempóból. Különben sem azért rúgtam be, hogy valami elől meneküljek, hogy valamit elfelejtsek, hanem mert jólesett. De ha hátráltatja a munkát, akkor gond nélkül elengedem.

Ez a fegyelem minden szenvedélyre érvényes. Lukács elmondta, a Tankcsapda érdekében tíz aktív év után abbahagyta az ejtőernyőzést is. – Kétszer is komolyan összetörtem magam, ami felülírta a zenekar életét, ezt a luxust pedig nem engedhettük meg. Baromira hiányzik, a mai napig álmodom vele, mégis búcsút kellett intenem neki.

A Tankcsapda sikerének titkát is ebben a a tudatosságban találjuk meg a frontember szerint. – A zenekar életében mindennek ideje van, egy ekkora show-ra például most készültünk fel – hangsúlyozta Lukács. – Akár ösztönösen, akár tudatosan, de a legtöbbször a jó időben léptük meg a szükséges lépéséket. Az első években persze sokkal több volt az ösztön és kevesebb a tervezés, idővel aztán egyre tudatosabbak lettünk, hiszen akkor már egy meglévő alapra építkezhettünk. Egy induló zenekar olyan, mint egy zöldmezős beruházás, ahol nincs semmi, csak a pusztaság. Amikor elkezdesz építkezni, onnan már könnyebb a dolog, hiszen látod, hogy hol áll a ház, és tudod, hogy arra kell felhúzni a második szintet. Ez a tudatosság azonban csak a márkanév építésénél érvényesül. Egy zenekar lényege a dalszerzés, és ebben ma is ugyanolyan ösztönösen működünk, mint a legelején.

Huszonnyolc év alatt a Tankcsapda egy egyszerű punk bandából a legnépszerűbb magyar rockzenekarrá vált. Ám a siker nem érte váratlanul a zenészeket. – Akár közhely, akár nem, a Tankcsapda egy valóra vált álom – mondta Lukács László. – De ez az álom sosem tűnt irreálisnak. Már a zenekar a megalakulásakor is éreztük, hogy képesek lehetünk eljutni oda, ahol most tartunk. Igaz, ebben az első néhány évben rajtunk kívül kevesen hittek.

Persze népszerűségnek komoly ára van. Ahogy nőtt a rajongótábor, úgy vált egyre megosztóbbá a zenekar. Sokak szerint Lukácsék eladták magukat, hiszen egy valódi rock banda nem engedheti meg magának, hogy a Soproni Sörgyár hivatalos sört készítsen számukra, és a lemezeiket a Mol-kutakon terjesszék. Az énekes azonban elárulta, a kritikákkal a kelleténél többet nem foglalkoznak, de nem hagyhatták szó nélkül a támadásokat. Az előző albumukon szereplő Köpök rátok című dal elég pontosan összefoglalja, hogy mit gondolnak a fanyalgókról. – De ennyi, nincsenek álmatlan éjszakáink emiatt.

– Csak akkor lehet szintet lépni, ha szembemegyünk az ismeretlennel, ha néha bevállaljuk a rizikósnak tűnő dolgokat is. Akik ránk sütik a bélyeget, hogy eladtuk magunkat, egyszerűen csak nem elég bátrak ahhoz, hogy megtegyék azt, amit mi. És itt nem csak zenészekről beszélek. Lehet a kocsmában keseregni azon, hogy miért nem mentem oda ahhoz a csajhoz, de sokkal jobb megszólítani, és aztán boldog családként élni. Mi a céljaink érdekében meghoztunk bizonyos döntéseket, és ha valaki emiatt támad nekünk, nem rólunk mond véleményt a kritikával. De akit igazán érdekel a zenekar, az nem foglalkozik a hülyeségekkel, hanem meghallgatja a dalainknak, eljön a koncertjeinkre, örül neki, hogy ott tud csajozni és pasizni, hogy megihat néhány sört, és táncolhat vagy pogózhat. Egy rockzenekarnak ennél nincs szüksége többre.

A felhőtlen hangulat mögött ugyanakkor komolyabb, és helyenként komorabb filozófia bújik meg. Lukács László a Tankcsapda védjegyévé vált dalszövegei esetenként komoly társadalomkritikát fogalmaznak meg. – A napi politikával nem foglalkozunk, de a közélettel annál inkább. Minden, ami körbevesz bennünket, hatással vannak ránk, és az a zenénkben is megjelenik természetesen – hangsúlyozta a dalszerző. – A világ nem jó irányba megy, semmilyen értelemben sem. Bármerre nézek, látok olyan dolgokat, amelyek egyre szomorúbbá teszik az életünket.

Talán ennek is köszönhető, hogy a szövegekben megfogalmazott kritika is súlyosabbá vált, mint korábban, vetettük fel a frontembernek. – Az embert huszonéves korában jobban érdeklik a nők és a pia, mint kétszer annyi idősen. Ma már nem akarok feltétlenül minden nőt megkapni, és nem megyek el minden éjszaka egy-egy buliba. Ezzel párhuzamosan sokkal több dologra kapom fel a fejem, sokkal több dolog ér el hozzám a világból. És ezek nagy része nem ad okot túlzott optimizmusra.

A napi politikától nem véletlenül tartják távol magukat – emelte ki az énekes. A rajongóik jól tudják, hogy soha nem foglaltak állást, nem tették le a voksukat jobb- vagy baloldali pártok mellett. – Pontosan azért, mert nem akarjuk a Tankcsapda közönségét politikai irányok szerint felosztani. Akik szeretik a zenénket és eljönnek a koncertjeinkre, azok megtisztelnek bennünket, ezért sem tehetjük meg, hogy ideológiák alapján mondunk róluk véleményt.

A dalszerző nem foglal állást vallási kérdésekben sem, annak ellenére, hogy a téma évek óta foglalkoztatja, istenkeresésének nyomai pedig a dalokban is felfedezhetők. Erről azonban nem szívesen beszél. – Ha most elkezdeném elemezni, hogy mit jelentenek az istenes utalások, az csak egy hamis póz lenne – hangsúlyozta Lukács László. – Amit el akartam, el akarok mondani, az az utolsó betűig benne van a dalokban, mindenki úgy értelmezi, ahogy szeretné. Nem egy deklarált irányzat tantételei szerint élem az életem, nem sorolom magam egyik egyházhoz sem, és főként nem ez alapján ítélem meg a többi embert.

A 28 éves pályafutás kapcsán óhatatlanul is felvetődik a kérdés, meddig lehet ezt csinálni, és mi lesz a zenekar után? – A Tankcsapda előtt is volt élet, és utána is lesz – válaszolta Lukács László. – Más kérdés, hogy mi ezt a halálunk pillanatáig nyomni fogjuk, így aztán nem gondolkodom azon, hogy mit csinálok majd, ha már nem lesz a zenekar, mert akkor már én sem leszek.

Ennél rövidebb távon azonban az együttesnek komoly tervei vannak. Nem sokkal az arénás koncert után Ausztráliába utaznak, és május 3-tól 7-ig három koncertet adnak három nagyvárosban. Lukács kiemelte, a külföldi fellépések elsősorban a helyi magyar közösségnek szólnak. – A Tankcsapda egy magyar zenekar. Fontosnak érezzük ezért, hogy mindenhova eljussunk, ahol értik, amit énekelek.

A magyar nyelv pedig alapvető a zenekar életében. – Próbálkoztunk angol szövegekkel, de hamar rájöttünk, hogy az nem a mi utunk. Fatalista vagyok, azt gondolom, hogy azért születtünk Magyarországra, mert ide kellett születnünk, és az a dolgunk, hogy magyarul énekeljünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.