Világló részletek címmel jelent meg Nádas Péter memoárja. Az íróval a kétkötetes mű kapcsán beszélgettünk fikcióról, a diktatúra tapasztalatáról, Medgyessy Péterről, Gyurcsány Ferencről, a CEU-ról, a menekültválságról és Esterházy Péter hiányáról.
„Most jött el az ideje, hogy emlékiratot publikáljak. Ha az ember még tovább vár, akkor nincs biztosítéka rá, hogy nem hülyül el. És akkor már nem emlékezik, hanem mindent elfelejt. Úgy éreztem, hogy ez az első és egyben utolsó pillanat, hogy megírjam ezt a könyvet” – mesélt a memoárjáról az író.
Azt is kérdeztük tőle: az izoláció kapcsán óhatatlanul is felmerül a menekültválság kérdése. Ha a bezárkózás elszigeteltséghez vezet, hogyan dönthetünk jól? Mint Nádas Péter fogalmazott: „Józanul csak úgy lehet dönteni, ha a saját erkölcsiségemről nem a kormány határoz, hanem én magam. Ha gondoskodnom kell valakiről, akkor gondoskodom róla.”
Az elmúlt időszak függvényében kíváncsiak voltunk természetesen arra is, hogy vajon mit gondol a Közép-európai Egyetem körüli eseményekről. „A CEU ellehetetlenítésére hozott törvény a kormányzat szempontjából értelmetlen, sehová nem vezet. A tudományos eszmecserének, az információcserének nem lehet így az útjába állni” – vallja Nádas.
Teljes interjúnkat a Magyar Nemzet 2017. április 8-ai, szombati számában olvashatják.