Nem elég a magyar jammerolás, a felfelé mutogatás, lehet tenni is valamit – Kukorelly Endre szerint ez a tanulsága annak, hogy a Tilos az Á könyvek kiadója félmillió forinttal támogatja a József Attila Kört (JAK). Ez a működési költségre megítélt állami támogatás kétharmada, hiszen az állam legutóbb hétszázhatvanezret ajánlott fel erre a célra az irodalmi egyesület számára. Az összeget tegnap délelőtti közös sajtótájékoztatójukon szimbolikusan át is adta a Pagonyhoz tartozó Tilos az Á könyvek főszerkesztője, Péczely Dóra.
„Szó szerint hiánypótló a támogatás, bár a további működésre vonatkozó tavalyi aggodalmak óta tanulunk a kötélen táncolni” – jegyezte meg az eseményen a JAK elnöke, Gaborják Ádám. Emellett a résztvevők odaszúrtak a kormány által százmilliókkal támogatott Előretolt Helyőrség Íróakadémiának is. Mint Gaborják megjegyezte, a százmilliós források sem tudják helyettesíteni tehetséggondozás terén a szakmai munkát. Kukorelly pedig ironikusan megjegyezte: a Tilos az Á negyven forinttal kisegíthetné a Kárpát-medencei Tehetséggondozót is, nehogy csupán néhány százmillióból tudjon gazdálkodni. Ismert: épp a JAK volt az, amely év elején négyszáz forintot adományozott Orbán János Déneséknek.
A sajtótájékoztatón részt vett Kukorelly Endre mellett Kemény Zsófi költő, szlemmer is. Kíváncsiak voltunk, a jelenlévők miként látják a támogatás apadása mellett a könyvpiacra leselkedő egyéb veszélyeket, így az Alexandra bedőlését és az internetes olvasás rohamos térhódítását. Úgy tűnik, továbbra is a várakozás a jellemző: Péczely szerint még nem látja a könyvszakma, milyen hatás várható az Alexandra kapcsán. „Átmeneti állapotban vagyunk”, a gond viszont kézzelfogható: a főszerkesztő szerint Umberto Eco könyveit például épp nem lehet kapni, mert nem tudják megújítani a szerződéseket.
„Lelki hatásról van szó, érzékeljük a vészjósló jeleket” – foglalta össze Kukorelly. Szerinte az internetre való átköltözés is a várakozás állapotát hozta. Akkor kell majd átmennünk a hídon, ha odaértünk – vallotta tíz éve is a könyvpiaci változások, e-könyvek térhódítása kapcsán, de akkor még úgy vélte, hamarosan meg is érkezünk a hídhoz. „Ehhez képest továbbra is csak haladunk felé” – jelentette ki. Ő úgy látja, az olvasóknak továbbra is fontos marad a könyv mint tárgy, még ha egyre inkább interneten olvasunk is mindent.
Péczely nem értett egyet azzal, hogy egyre kevesebb könyv fogyna. Éppenséggel nő az eladott könyvek száma, különösen az ifjúsági irodalom terén – mondta. Az e-könyvek piaca elmondása szerint viszont nem nő, azt pedig senki nem fejtette még meg, hogy miért. Mindenesetre a Tilos az Á könyveit sem tervezik egyelőre kiadni elektronikus formában. E. L. James könyve, A szürke ötven árnyalata esetében is az látszott: miután kasszát robbantott e-könyvben, nem ott tartották a művet, hanem kiadták gyorsan fizikai formátumban is – jegyezte meg.
Gaborják az e-könyvek kontra papírformátum kapcsán megjegyezte: egyik sem helyettesítheti a másikat. Mindenesetre bennük is felmerült már, érdemes-e másként megjelentetni a JAK-füzeteket, de a könyveket nem lehet félreszorítani a jövőben sem. A József Attila Kör elnöke egyébként az Alexandra bedőlése kapcsán aggódik, nehogy így a fiatalokba vetett bizalom erodálódjon, és a kiadók inkább a már befutott neveket részesítsék előnyben.