Megtrollkodták a kormány kedvenc írószervezetét

A JAK szerint szomorú, hogy csak 400 milliót kap a Kárpát-medencei Tehetséggondozó. Ezért kipótolták.

fib
2017. 01. 04. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyszáz forintot adományoz a Kárpát-medencei Tehetséggondozónak (KMTG) a József Attila Kör (JAK). A megszűnés szélén táncoló irodalmi szervezet elnöksége „mély megdöbbenéssel olvasta a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. anyagi helyzetéről szóló hírt a Magyar Közlöny 2016. december 20-ai számában”. Mint szerdai közleményükben írják, a kormány rendelete nyomán a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma „mindössze 400 millió forinttal támogatja a KMTG Előretolt Helyőrség Íróakadémia elnevezésű programját”.

Mint ismeretes, a 2016-ban gründolt KMTG-t a kormányközeli Magyar Idők kulturális rovatvezetője, Orbán János Dénes irányítja. A tehetséggondozó létrehozása komoly felháborodást váltott ki az irodalmi életben, hiszen miközben a nagy múltú, jelentős írószervezetek a folyamatosan csökkenő támogatások miatt ellehetetlenültek az utóbbi években, a KMTG 150 milliós költségvetéssel indult el. Erről Orbán János Dénes azt nyilatkozta: tudni kell a jó ajtón kopogtatni. A múlt év végén derült ki, a kormány a korábbi jelentős támogatáson túl további 400 millió forintot áldoz a tehetséggondozóra.

A JAK elnöksége hangsúlyozza, ez az összeg „alig a két és félszerese a korábbi támogatásnak, ötszöröse a JAK, a Fiatal Írók Szövetsége és a Szépírók Társasága évenként együttesen felhasználható forrásainak, valamint csak tízszerese a JAK éves támogatásának”. Az újabb állami támogatás összege ugyanakkor meghaladhatja a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) szépirodalmi kollégiumának hasonló kezdeményezésekre szánt, az irodalmi szféra egészére az előző években kiírt pályázatainak átlagos összegét is.

A nehéz anyagi helyzet a JAK által is jól ismert, hiszen hosszú távú fennmaradása vált kétségessé a folyamatosan apadó pályázati források, valamint a 2016-ban kevesebb mint felére, 760 ezer forintra csökkentett működési támogatás miatt, amely már a 10 százalékát sem fedezi a valódi működési kiadásoknak – olvashatjuk a közleményben. 

Hozzáteszik, erős kételyeik vannak azzal kapcsolatban, hogy egy ekkora összeget megfelelő módon tud-e majd hasznosítani „a szakmai hitelességgel, a közpénzek átláthatóságával, valamint a nyilvánossággal erősen hadilábon álló szervezet”, a kortárs magyar irodalom támogatása és a tehetséggondozás ugyanakkor a szívügyük. Ezért döntöttek úgy, hogy a maguk szerény módján négyszáz forintos adománnyal szeretnének hozzájárulni a KMTG íróakadémiájának működéséhez, „remélve, hogy ez a támogatás is cél szerint fog hasznosulni, vagy valamely módon hozzájárul a KMTG vezetősége és mentorainak fáradságos munkájához. Az adományt a JAK a mai napon átutalta a KMTG bankszámlájára”.

Bíznak benne – folytatják –, hogy a kormány és a felelős minisztériumok „tartják annyira fontosnak a magyar irodalom ügyét, hogy a korábbiakkal ellentétben a kortárs alkotókat, az ösztöndíjakat és az irodalmi élet több évtizedes hagyománnyal rendelkező fontos intézményeit, írószervezeteit is a KMTG-hez hasonló méltányossággal fogják majd támogatni”.

Karácsony előtt lapunk munkatársa, Pion István indított petíciót, amelyben azt kéri, a kormány vonja vissza az Orbán János Dénes íróakadémiája mögött álló Kárpát-medencei Tehetséggondozó 2017-es működésére szánt, 400 millió forintos támogatást. A civil kezdeményezés létrehozói azt szeretnék elérni, hogy a „szakmai szervezetek bevonásával osszák újra ezt az 1,4 milliárd forintot azon irodalmi szervezetek, folyóiratok és műhelyek között, amelyek forráshiányban szenvednek, és amelyek azt valóban megérdemlik”. (A további egymilliárdot a Schmidt Mária-féle Kertész Imre Központ támogatásából vennék el –a szerk.) A petíciót itt lehet aláírni.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.