Kertész Imre Központot hozhat létre Schmidt Mária

A 444 szúrta ki, hogy a kormány egymilliárd forintot szán a Nobel-díjas íróról elnevezett központra.

fib
2016. 12. 21. 12:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keddi Magyar Közlöny civil és egyéb szervezetek támogatási tételei között bújt meg az az egymilliárd forintos átcsoportosítás, amelyet a Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány kapott – vette észre a 444. A támogatás célja a Kertész Imre Központ létrehozása, amelyet ezek szerint vélhetően Schmidt Mária, illetve a hozzá köthető intézmények felügyelnek majd.

Schmidt Mária a közelmúltban már kapott egy közel egymilliárdos támogatást az általa irányított 1956-os emlékév lebonyolítására. December 5-én látott napvilágot a hír, hogy a kormánybiztos vette meg a Figyelő című hetilapot.

A Magyar Távirati Iroda úgy értesült: a közalapítvány megállapodást kötött Kertész Imre szeptemberben elhunyt özvegyével, Kertész Magdával, amely szerint ők lettek Kertész Imre írói hagyatékának felhasználói és gondozói, de nem teljesen világos, ez alatt mit értenek.

Hiszen 2002-ben irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Kertész Imre hagyatékát 2012-ben a berlini Művészeti Akadémiára bízta, hogy ők gondozzák azt. Kérdés, hogy ennek mi lesz a sorsa, illetve hogy mit csinál majd a Kertész Imre Központ az író hagyatéka, illetve kéziratainak legjelentősebb része nélkül. A közleményben azt írják, hogy a Berlinben őrzött anyag kutatása, feldolgozása is feladata lesz a budapesti intézetnek.

Ezen kívül gyűjti majd a hazai és külföldi magántulajdonban, közgyűjteményekben fellelhető dokumentumokat (levelek, fényképek, hang- és filmfelvételek stb.). Kézirattárként és kutatóhelyként, valamint konferenciák és egyéb rendezvények helyszínéül is szolgál majd, itt kaphat helyet az író könyvtára, valamint a személyes relikviáiból létrehozandó kiállítás is.

Az MTI arról is írt: a közalapítványnak szándékában áll a budapesti, Török utcai lakás - ahol az író 1954 és 1995 között élt és alkotott - emlékmúzeumként való működtetése.

 

Ez ügyben megkerestük a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványt, amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.