A Magyar Közlönyben hétfőn megjelent kormányhatározat szerint 950 millió forintot csoportosít át a Miniszterelnökség az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából tartott emlékév támogatására.
A Schmidt Mária által vezetett emlékév során több botrányt is sikerült okozni. A hivatalos dalt a magyar–kubai származású, világhírű dalszerző, Desmond Child szerezte, Egy szabad országért című alkotásának bemutatója után azonban kiderült, a szerző olyan művet adott el ’56-os emlékdalként, amelyet kilenc évvel ezelőtt egy miami sportcsapat számára írt. Az emlékbizottság a botrány hatására hallgatásba burkolózott, és nem kívánták elárulni, miért költöttek 50 millió forintot a dalra, amelyet a művészek ingyen énekeltek fel, és a szerző sem kért érte pénzt. Sokáig úgy volt, a dal az október 23-i Kossuth téri megemlékezésen élőben is hallható lesz, végül ebből nem lett semmi. A fellépő művészek nem a szervezőktől tudták meg, hogy mégsem kell színpadra lépniük.
Felháborodást keltettek az emlékév utcai óriásplakátjai is, amelyeken forradalmárok fotói láthatók névvel, születési és halálozási dátummal. Az egyik plakáton egy kamasz fiú szerepel, akit sokáig ismeretlenként jelöltek meg, később azonban Dózsa László színész-rendező neve került a kép mellé. Az RTL Klubnál azonban jelentkezett egy férfi, aki azt állította, a forradalmár az ő unokatestvére, a 2000-ben elhunyt Pruck Pál. Az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékbizottságának vezetője nyílt levélben válaszolt Pruck Pál lányának, kihangsúlyozva, hogy az 1956-os forradalom évfordulóját nem ünneplésre, hanem feszültségkeltésre használják. Egy másik fotón Sponga Júlia szerepelt, a híres képet a francia Paris Match egykori tudósítója, Russell Melcher fényképész készítette, de fotóját az emlékbizottság engedély nélkül használta. Az ügy kipattanásakor Schmidt Mária állítólag azzal védekezett, hogy ők egy másik fotósnak tulajdonították a képet, bár fizetni a másik fényképésznek sem próbáltak, és az engedélyét sem kérték ki. Russell Melcher már megtette a jogi lépéseket.
Hogy a váratlanul jött támogatást Schmidt Máriáék mire tudják elkölteni az év végig, az jó kérdés.
Egyébként szintén hétfőn derült ki, hogy a Terror Háza Múzeum főigazgatója vette meg a Figyelő című hetilapot.