Hétfőn visszatér hazánkba a részben magyar gyökerű dán énekes, az Európa-szerte egyre népszerűbb Agnes Obel. Öt éve már járt nálunk, akkor a Sziget fesztiválon lépett fel, most pedig az A38 szervezésében érkezik az Akváriumba május 29-én. Legutóbbi látogatása óta két lemeze is kijött már: az Aventine 2013-ban, a City Of Glass 2016 őszén jelent meg.
Az énekest családi gyökerek is fűzik Magyarországhoz. Mint az A38 blogjának elmondta, nagyapja Budapesten élt, bár nem ismerte túl jól, de néhány szót így is tud magyarul. Hazájában, Dániában viszont rendkívüli népszerűségnek örvend: mind első lemeze, a Philharmonics, mind az Aventine az eladási listák első helyéig jutott. Ugyanezt a pozíciót elérte mindkét lemezével Belgiumban is, és Franciaországban is sikerült a tíz legjobb között maradnia.
„Szerintem naivitás azt gondolni, hogy mindent tudunk magunkról, sőt bizonyos értelemben minden ember rejtély maga számára” – nyilatkozta felfogásáról az A38 blogjának, hozzátéve: mégis olyan kultúra épül eközben, amely állítja, egyre transzparensebbé tudunk válni. Művészetképére az értékelvűség jellemző: elmondása szerint ezért is szereti Németországot, mert ott az emberek nagyon kritikusak tudnak lenni, szemben Dániával, ami szerinte kevésbé egészséges.
Az énekes stílusát az A38 a „melankolikus kamarapop” szerkezettel írta le. Hatott rá Roy Orbison, valamint Claude Debussy, Maurice Ravel és Erik Satie is. Maya Deren kísérleti filmjei, Robert Mapplethorpe fotói és Edgar Allan Poe művei szintén a kedvencei között vannak. Ahogy Leonard Cohen is: a dalszerző halálakor tisztelete jeléül előadta a Hallelujaht is.
Az 1980-as születésű Agnes Obel számából készített már remixet David Lynch, 2011-ben pedig öt díjat is nyert a dán művész a Danish Music Awardson. Az Akváriumban a magyar Musica Moralia, azaz Meggyesházi Éda énekes fog fellépni előtte.