Michel Houellebecq 2022-re jósolta, de már megtörtént

A Behódolás felemás mérlege: van, ami bekövetkezett, van, ami egyáltalán nem.

Lakner Dávid
2017. 05. 18. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Annak az osztálynak a tagja vagyok, amelyik Emmanuel Macronra szavaz” – mondta a francia elnökválasztás második fordulója előtt Michel Houellebecq. Az író nem véletlenül fogalmazott így: állítása szerint utoljára 1993-ban vett részt választáson. A politika iránt azonban érdeklődik, májusban a France 2 csatornán elemezte a belpolitikai folyamatokat. Természetesen a tévéstúdióban is szóba került két évvel ezelőtti disztópiája, a Behódolás, amely a 2022-es elnökválasztás idején játszódik, és egy muszlim politikus hatalomra jutásának következményeit mutatja be. A könyv annak idején nagy vihart kavart, amit csak fokozott, hogy épp megjelenésének napján mészárolták le a Charlie Hebdo szatirikus francia hetilap szerkesztőségének egy részét.

A regény jóslatait tekintve vegyes az összkép. A könyvben leírt véres összecsapások, mélyülő vallási és kulturális ellentétek éppúgy aggasztó részei a jelennek, mint a közelmúltnak. Másrészt viszont az idei választás sem úgy zajlott, mint ahogy Houellebecq írta. A szerző például Francois Hollande újraválasztását jósolta, miközben a szocialisták jelöltje, Benoit Hamon 6,36 százalékkal már az első forduló után kiesett. Pedig a sztori szempontjából egyáltalán nem lényegtelen, hogy 2017 nem hoz változást: „Egy baloldali elnököt választottak újjá egy mind nyíltabban jobboldali országban. A szavazást követő néhány hétben különös, fullasztó légkör telepedett az országra.”

Ehhez képest az elnökségért múlt novemberben bejelentkező Macron hatalmas győzelmet aratott. Nem is tudta őt hová tenni Houellebecq: januárban még arról beszélt a France 2-n, hogy Macron „bizarr jelölt, olyan, mint egy mutáns, nem tudjuk, honnan jött. De valóban megvan a vonzereje.” Májusban már azt mondta, hogy Franciaország négy részre szakadt Marine Le Pen, Jean-Luc Mélenchon, Emmanuel Macron és Francois Fillon között. A maga részéről nem hisz abban, fejtette ki, hogy az ember ideológiára szavazna – az osztályjellegű választásban annál inkább: ezért említette maga kapcsán Macront. „Túl gazdag vagyok ahhoz, hogy Le Penre vagy Mélenchonra voksoljak, és mivel nem örököltem vagyont, Fillon sem jöhet szóba.” Houellebecq egyébként még interjút is készített Macronnal tavaly júniusban a Les Inrocks magazinba.

Az írót a France 2-n sugárzott beszélgetés szerint meglepte, hogy – ellentétben azzal, amit a Behódolásban jósolt – nem muszlim párt tűnt fel a színen, hanem egy katolikus mozgalom: a jobboldali Talpra, Franciaország (Debout La France) jelöltje, Nicolas Dupont-Aignan az öt százalékot közelítette meg az elnökválasztáson.

Egyelőre kérdés, hogy a Nemzeti Frontot túlbecsülte-e könyvében Houellebecq. Azt mindenesetre helyesen jósolta meg, hogy a párt jelöltje 2017-ben bejut a második fordulóba, ám a 2022 első fordulójára tippelt nagy berobbanás, a 34,1 százalék jelenleg igencsak kérdéses. Persze a Nemzeti Front számára a mostani másodikban összegyűjtött 33,9 százalék is történelmi eredmény.

Egyvalamiben nagyon is fején találta a szöget a Behódolásban, épp csak az évszámban tévedett: 2022 kapcsán pedzegette, ami már most megtörtént. „Csak nem tűnik el a süllyesztőben az a két párt, amely az ötödik köztársaság kezdete óta uralja a francia politikát?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.