A szülők csak jó tanácsot adhatnak és irányíthatnak, de jellemét mindenkinek magának kell kialakítania – olvashattuk Anne Frank világhírű naplójában, ami hetven éve, június 25-én jelent meg először Hollandiában. (Németországban és Franciaországban három, az Egyesült Királyságban pedig öt évvel később.) Ez is lehetne a mottója az Izraeli Kulturális Intézet és az amszterdami Anne Frank Ház közös vándorkiállításának, ami már három éve járja az országot, és most egész nyáron a fővárosi intézetben lesz látható. Jeles napra esett a megnyitó: június 12-én volt nyolcvannyolc éve, hogy Annelies Marie Frank megszületett Frankfurt am Mainban.
Az Olvass és írj Anne Frankkal! kiállítás az általános iskolásokat célozza meg, szemben a másik két hazai tárlattal, amik már a nagyobbaknak szólnak. A városi könyvtárakba, oktatási intézményekbe kitelepülő tárlat Annét, az érdeklődő tinédzsert, nem pedig a holokauszt tragikus sorsú áldozatát helyezi középpontba. A kicsik szembesülhetnek a velük egykorú lánnyal, aki tele volt kíváncsisággal, kritikával, felfedezni vágyással – hallhattuk a hétfői megnyitón az Anne Frank Háznak dolgozó Kulcsár Dorottyától. A cél, hogy a gyerekek játszva tanuljanak, a német lány életútját megismerve maguk fogalmazhassák meg viszonyukat az élet legfontosabb dolgaihoz. Éppúgy, ahogy Anne is tett, amikor két éven keresztül a „Hátsó Traktusban” kellett a családjával bujkálnia.
Ha már a rejtekhelyet említettük, ezzel kapcsolatban is adódtak az elmúlt években tanulságok. Korábban a veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtár adott otthont a kiállításnak, a hétfői megnyitón pedig jelen volt vendégként az intézmény igazgatóhelyettese, Schreiber Márta. Mint elmondta, akadtak olyan gyerekek, akik azóta a kiállítás hatására versírásba fogtak, mások egyenesen regényben gondolkoznak. Kiderült viszont, hogy sokaknak már a napló fogalmát is meg kell magyarázni: az iskolai naplót ismerik ugyan, de digitális világunkban már nem körmölik napi élményüket a fiók mélyén rejtegetett füzetecskébe. Mások a traktus jelentését nem ismerték korábban. Találkozni viszont sokaknak van módjuk a kifejezéssel: Schreiber elmondta, jelenleg sincs benn egyetlen példány sem a könyvtárban Anne Frank naplójából.
A kiállítás sem kevésbé népszerű, két tanévvel előre vannak foglalások, és már a tárlathoz készült munkafüzetek kinyomtatására is sikerült végre forrást találni. Nemcsak a napló, de Anne meséi alapján is dolgoznak, a gyerekek pedig saját meséiket is összeállíthatják a kamaszlány nyomdokain haladva.