Ha valaki két éve azt mondja, hogy idén közel eredeti felállásában láthatom újra a színpadon a Guns N’ Rosest, akkor minimum kinevettem volna az illetőt. Ma már persze engem nevetnének ki azok a rajongók, akik töretlen hittel bíztak kedvenceikben. Hiszen a zenekar által tavaly meghirdetett „Not in this lifetime” fantázianevű turné végre elérte Európát is, és csak eddig több mint 230 millió dollárt hozott a bandának.
A szappanoperába illő történetű Los Angeles-i csapat mindössze hat sorlemezt (abból is egy koncertfelvételeket és egy átdolgozásokat tartalmazót) adott ki, és fennállása óta nemritkán botrányaival írta be magát a köztudatba. Pedig 1985-ös megalakulásuk óta eladtak több mint 100 millió nagylemezt, alapjában rázták fel tetszhalott állapotából a rockzenét, olyan slágereket adtak a világnak, mint a Sweet Child of Mine, a Paradise City, a Don’t Cry, a November Rain, a You Could be Mine vagy az Estranged – és még sokáig folytathatnám a sort.
A kétezres évekre az alapítókból csak az énekes-dalszerző Axl Rose maradt, a csapat pedig állandó tagcserékkel, a kilépő tagok miatti jogvitákkal és a körülbelül 10 évig készülő Chinese Democracy megjelenési dátumának variálásával hívta fel magára a figyelmet. Axl az alapító tagokon (Slash, Duff McKagan, Izzy Stardlin és a dobos Steven Adler) kívül elhasznált vagy egy tucat zenészt az elmúlt másfél évtizedben. Aztán 2016 elején bejelentette, hogy Slashsel, McKagannel, Dizzy Reeddel, Melissa Reese-zel, Richard Fortusszal és Frank Ferrerrel világ körüli turnéra indul.
Talán az utóbbi évtized legnagyobb rockszenzációja volt a hír, emiatt is vártam remegő térddel a július 4-ét, hogy indulhassunk végre Prágába, a Letnany reptérre. Hogy közel százezer rajongóval együtt újra átélhessük azt, ami úgy neveznek: Guns N’ Roses.
A banda Magyarországot kihagyta a turné állomásai közül, de azt azért mosolyogva nyugtáztam, hogy a Vencel tér már a koncert délelőttjén megtelt magyar hangokkal. Aztán amit este láttunk, az maga volt a valósággá vált csoda. Fél nyolc körül végre elindultak a Guns-koncerteket szokásosan felvezető Looney Toones dallamai, majd megjelent a zenekar a színpadon, és elkezdődött az a majd háromórás őrület, amit – ezt biztosan ki merem jelenteni – soha sem felejt el senki, aki ott volt.