Korábban soha nem látott összegért, a közvetítői díjjal együtt 450,3 millió dollárért (119 milliárd forintért) ütötték le a Christie’s New York-i árverésén a Leonardo da Vincinek tulajdonított Salvator Mundi (Világ megváltója) című, 1500 körül készült festményt. Az aukciósház nem közölte, hogy ki a telefonon licitáló vevő, sem azt, hogy honnan származik.
A diófára festett Salvator Mundi Jézust ábrázolja reneszánsz ruhában. Leonardo feltehetően XII. Lajos francia királynak készítette 1506 és 1513 közt. A festmény sorsa meglehetősen hányattatott volt, nem is minden részletében ismert: az biztos, hogy szerepelt I. Károly angol király gyűjteményében 1649-ben, majd 1763-ban Buckingham hercegének fia elárverezte. 1900-ban bukkant fel legközelebb egy brit gyűjtőnél, majd 1958-ban elárverezték 45 millió fontért.
2005-ben egy művészeti befektetőkből álló konzorcium vásárolta meg. A festmény ekkor már erősen sérült és sötét tónusú volt, több régebbi, rosszul sikerült restaurálás nyomait hordozta: olyan sok volt rajta az idegen festék, hogy félresikerült másolatnak tűnt. Ekkor restaurálták és hitelesítették, mint Leonardo alkotását, majd ki is állították Londonban.
2013-ban egy orosz gyűjtő, Dimitrij Ribolovlev, az AS Monaco labdarúgó klub elnöke vásárolta meg 127,5 millió dollárért. Ribolovlevhez egy svájci ügynöktől, Yves Bouvier-től került, aki nem sokkal korábban 80 millió dollárért vette. A különbözet miatt akkor nagy port kavaró jogi csatározás is indult, de a mostani leütési ár alapján megérte, hiszen a gyűjtő hatalmas üzletet csinált vele.