Menedékhely a nagyvárosban

Fotókkal és térképekkel illusztrált, átfogó könyv jelent meg a Füvészkert történetéről

Vékony Zsolt
2017. 12. 14. 20:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány éven belül – egészen pontosan 2021-ben – immár alapításának 250. évfordulóját ünnepli majd az ELTE Józsefvárosban található botanikus kertje, ismertebb nevén a Füvészkert. Éppen emiatt, egyfajta felvezetésként a közelmúltban megjelent egy könyv, amely ennek a páratlan intézménynek a múltját dolgozza fel. Szikra Éva A budapesti Füvészkert története című kötetének bemutatóján azonban a jelenről és az esetleges jövőről is szó esett.

Felvezetésként Orlóci László, a botanikus kert igazgatója mondott pár szót a helyszínről, ahol az esemény is zajlott. A Füvészkertet 1771-ben, Nagyszombatban alapította Winterl Jakab, majd hat évvel később az egész intézményt Budapestre költöztették. Végleges helyének megtalálása elég sokáig húzódott, először a jelenlegi Krisztina tér és a Déli pályaudvar között, utána a mai Kossuth Lajos és Reáltanoda utca közötti területet jelölték ki erre a célra. A kert állaga azonban egyre romlott, az 1838-as pesti árvíz sem tett neki jót, így végül József nádor javaslatára 1847-ben megvásárolták Festetics Antal 10,1 hektáros, akkoriban még a város külső peremén elterülő ingatlanát (amely korábban főként legelőként és vadászterületként szolgálta a grófot és családját). A Füvészkert innentől nemcsak a tudománnyal foglalkozók, hanem a kikapcsolódni vágyók számára is fontos helyszínné vált (s a mai napig az), ám a huszadik században, a klinikai épületek bővítése, terjeszkedés miatt jelenleg mindössze három hektáron terül el a botanikai birodalom.

Herczeg Ágnes tájépítész a könyv méltatása kapcsán kiemelte, a Füvészkert viszontagságos története, amelyben pusztulás és újjáéledés váltja egymást, tipikusan magyar történet. Ugyanakkor ez az élő múzeum fontos szerepet tölt be jelenlegi helyén, hiszen egyfajta menedékhellyé tudott válni a betonrengetegben.

A közel kétszáz oldalas, fotókkal és térképekkel illusztrált könyv megszületése egyébként már évek óta érlelődött a tájépítészként tevékenykedő szerzőben, akinek nevéhez több száz kert, műemléki környezet kutatása, tervezése, védelmének megszervezése fűződik. A Füvészkert történetével akkor kezdett el foglalkozni, amikor a 2000-es években esély nyílt az intézmény uniós pályázatból történő felújítására. Természetesen a kert valódi arcát nem tudták teljesen visszaadni az eredeti terület összezsugorodása miatt, a szerzőt mégis érdekelni kezdte a múlt, a Festetics-kastély, illetve az is, Molnár Ferenc mennyire adott hű képet a helyszínről A Pál utcai fiúk című regényében. – Molnár a közelben lakott, így nagyon is pontosak a leírásai a könyvben, például a pálmaházról vagy a tóról, ezek helyét mind sikerült is megtalálnom a vizsgálódásaim során. Az azonosítás egyébként nem volt mindig könnyű, mivel a klinikák bővítésekor nem rögzítették pontosan, mi is állt előtte az építési területen – mondta el Szikra Éva.

Ugyanakkor a Füvészkert a jelenben is él és virul, bár tervek vannak vele bőven. Az igazgató és Szikra Éva is szeretné például, ha a kastélyépületet sikerülne az eredeti állapotok szerint felújítani, mellette Orlóci Lászlóék azért is küzdenek, hogy a botanikus kertek kapjanak múzeumi besorolást, hiszen a különféle növények megőrzése, bemutatása, nevelése szerintük legalább olyan fontos feladat, mint a különféle művészeti értékek gyűjtése. Mindezt pedig igyekeznek a gyerekeknek is megmutatni, éppen emiatt létesítettek a terület Tömő utcai végében egy tankertet, ahová jelenleg a kerületben található összes, idővel azonban kiterjesztetten bármelyik óvoda vagy iskola csoportjait várják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.