Furcsa görcsök – Magazin-ajánló

E heti Magazinunkban elkísérünk körútján egy védőnőt, beszélgetünk Rostoványi Zsolttal, és írunk a hányatott sorsú újpesti fociról is.

2015. 03. 27. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a héten is izgalmas témákat dolgozunk fel a Magyar Nemzet Hétvégi Magazinjában. Keresse szombaton a Magyar Nemzetet és benne a mellékletet az újságárusoknál.

Nem szülésznő, nem ápolónő, nem dada – védőnő

Százéves a védőnői szolgálat, igazi hungarikum, amelynek csodájára jár a világ. Vagy inkább ezer sebből vérző alapellátási rendszer, ahonnan menekülnek a diplomás szakemberek. De jó, hogy van, mert a védőnőktől is függ, milyen lesz a jövő nemzedék.

Várok egy védőnőt Budapesten, a nem annyira jó hírű Népszínház utcában. Tornacipőmet a falnak támasztom, örülök a tavaszi napsütésnek. Kijönnek boltjukból az arab mobiltelefon-árusok is, kisebb társaság szólongatja a járókelőket, közülük valaki forintot váltana euróra. Túl sok a lebzselő alak, zavart tekintetű nepper. Jól öltözött, középkorú hölgy tart felém fehér harisnyában, térdig érő farmerszoknyában. A védőnő az, akivel itt, e nem túl idilli helyen beszéltünk meg randevút. Egy kopott, százéves bérház szűkre méretezett liftjében haladunk az ötödikre. Pásztiné Pongrácz Adél védőnő Ferdinandhoz, a francia apa, magyar anya hat hónapos gyermekéhez jött látogatóba. Azt mondja, most jutalmazza magát: mert annyi elhanyagolt gyermeket lát, hogy egy harmóniában élő családhoz becsengetnie öröm.

Adél 1992-től védőnő. Itt kezdte a Józsefvárosban, majd két évig Bakonycsernyén gyakorolta hivatását. Amikor visszaköltöztek a fővárosba, nemcsak azt a körzetet kapta meg, ahol kezdett, hanem egy másikat is, amelyben már nyolc éve helyettesít.

Ötezer védőnő dolgozik az országban; háromszáz, többnyire problémás körzet tartósan betöltetlen. Pásztiné Pongrácz Adélhoz tartozik a Népszínház utca nagyobb része, a Teleki tér fele, a Magdolna utca, a Lujza utca, a Karácsony Sándor utca, a Kálvária tér fele s a Baross utca tekintélyes része. Terhestanácsadást tart, helyszínre jár segíteni, péntekenként például nyolc-nyolc családot keres fel.

Többnyire bejelentés nélkül csönget be, hogy a tiszteletére ne suvikszolják ki a lakást. Gyakorta tapasztalja, hogy nincs a gyermeknek semmiféle játéka, és nem látni a lakásban egyetlen könyvet sem. Amikor rákérdez, azt felelik, azért nincs könyve, mert széttépi. Televízió viszont van, abból is a legnagyobb, szinte állandóan szól. Az egyetlen kapcsolata a néhány éves gyermeknek a külvilággal, mert levegőzni sem viszik ki. A védőnő szerint nem lehet általánosítani, hogy a szegény családok gyermekei nélkülöznek, mert sokan, akik szerényen élnek, erőn felül is igyekeznek a lehető legtöbbet megadni gyermeküknek. Körzetében sok a körfolyosós, közös illemhelyes ház, van, ahol a konyhában laknak. Nincs apa, s ha van is, az életmódja enyhén szólva zaklatott. Előfordult már a praxisában több nem kívánt terhesség, amelyek nagy része örökbe adással végződött. Látva a körülményeket, a kiúttalan jövőt, legszívesebben ő ajánlaná némelyik kismamának, hogy adja örökbe a születendő gyermeket, de tudja, hogy a döntésbe nem szólhat bele.

Nemrég felhívták a kórházból, hogy egy 1400 grammos gyermeknek életet adott egy anya. Most az ő környezettanulmányára várnak, hogy amikor a 2 kiló 20 dekát eléri a gyermek, hazaadható-e a baba. A védőnőnek fontos kérdéseket kellene tisztáznia. Ki az apa, illetve ki vállalja az apaságot? Jelzésértékű, hogy az „édesanya” sehová nem járt terhesgondozásra. Vajon mi volt ennek az oka?

– Másfél hete fel kellett volna keresnie, de nem hívott, sőt a gyermekét sem látogatta meg a kórházban. Nincs mobiltelefonja, próba szerencse alapon keresem majd az állítólagos lakhelyén – reménykedik Pásztiné abban, hogy megtalálja az anyát. Csak reménykedik, mert volt már olyan hasonló esete, hogy az anya megszülte a gyermeket, és eltűnt. Az is előfordult, hogy valaki a terhessége 34. hetén „furcsa görcsökkel” bement a kórházba, ahol a szülészetre küldték, és megszült. Az apa sem vett észre semmit, sőt közölte, hogy a jövevény nem az ő gyermeke. Addig piszkálta az anyát, míg örökbe adták a babát. Van már négy gyermekük, de az anya azóta is anyaotthonról anyaotthonra menekül agresszív férje elől.

Nagyot kattan a régi lift, megérkeztünk.

Kulturált francia apuka, lelkiismeretes anya – így jellemzi a szülőket a védőnő. A színes babaszobát látva elámulok: faháncsból fonott babaágy, mellette faháncsból fonott karosszék, a csillárról papírmasé léghajók ereszkednek alá.

Az érzékeny bőrű baba arca kipirult, úgy tűnik, érzékeny a laktózra. Fekvőtámasszerű mozdulatokkal nyomja ki magát, kacagással és felkiáltásokkal kísérve próbál a hasáról a hátára gördülni, de egyelőre nem sikerül neki.

– Záródik a kutacsa – állapítja meg egy kézmozdulattal a védőnő. És előre van a mozgásfejlődésben – teszi hozzá.

A hat hónapos Ferdinandot eddig anyatejjel táplálták, de elkezdik a gyümölcsöt is adagolni neki. Almát, barackot, meggyet.

– És bevezetjük a glutént, hogy ne legyen gluténérzékenysége, mert akkor egész életében diétázni kényszerülne – hangzik a szakszerű magyarázat. – Korábban egyéves kortól kezdték a szoktatást, de a kutatások szerint az már későnek bizonyul. Ugyanis ha nem tudja megemészteni a szervezet, puffad a has, nyűgösség lesz jellemző, és zsírossá válik a széklet. A WHO ajánlására speciális kekszet kap, előbb napi fél, később egy egész darabot. Majd a déli szoptatás helyett főzelékeket: krumplit, almát, répát, sütőtököt adunk neki.

Az anyuka azt mondja, francia nemzetiségű párjának nehezen magyarázta el, hogy mi is a védőnő, aki időnként felkeresi őket. Ez ott ismeretlen fogalom, nincsen rá kifejezés. Nem szülésznő, nem ápolónő, nem dada. Védőnő.

Szétnézek a babaszobában. Mesekönyvben nincs hiány. Egy táblán krétaírás a D-vitamin és a kenőcsök adagolási rendjéről.

– Ilyen családi idill, mint itt, nagyon kevés van – tudom meg. Sok helyen a nem kötelező védőoltásokat pironkodik megemlíteni, mert nem akar bűntudatot okozni a szülőknek. A rotavírus elleni injekció húszezer forintba kerül, ami elviszi a családi pótlékot vagy a gyest. Varga Attila riportja. (17., 22–23. oldal)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.