„Amit látunk, az nem pusztán az újságírás mint burzsoá csökevény kiirtása. Nem is klasszikus propaganda. Emlékeztet arra, ami a harmincas-negyvenes vagy az ötvenes években ment, mégis más. Amennyiben egyszerre valami, és annak, ami, a paródiája és a karikatúrája is, nem kis részben tudatosan.” (Gazda Albert)
Ez csak néhány a hétvégi Magazinban olvasható érdekes mondatok közül. Magyar Nemzet Magazin. Korszerű, kritikus, konzervatív. Keresse szombatonként!
Harminc évvel ezelőtt, 1987. május 7-én mutatták be a Szomszédok című teleregény első részét. A kerek dátum arra sarkallta a Mágenheimék hűlt helyén élő szerzőnket, hogy szubjektív szocioesszét írjon a lakótelepről, ahonnan eltűntek a vörös csillagok, a panaszkultúra viszont máig a mindig zsörtölődő Taki bácsiékat idézi. Emellett élhető és meglepően kellemes hely, ahol a tizedik emeletről a bazilika napsütötte kupoláját is látni.
Drogistának készült, de a kommunizmus keresztülhúzta a számításait. Szerencsénkre. Így válhatott sok feledhetetlen mese és rádiójáték mellett az első meseopera szerzőjévé, akinek – ha visszafogottan is, de – megvan a véleménye a Harry Potterekről és az sms-költészetről. A friss Kossuth-díjas meseírót, Fésűs Évát kaposvári otthonában kerestük fel.
Egy svéd szülésznő jó ideje küzd azért, hogy ne diszkriminálják hazája kórházaiban, amelyekben azért nem kap állást, mert keresztény hitére hivatkozva nem hajlandó magzatelhajtást végezni. Esete nem egyedi, és számos izgalmas, egyben égető jogi-lelkiismereti kérdést vet fel.
Muntag Vince minden tanulmányi versenyt, amelyen elindult, megnyert életében. Jelenleg egyszerre végzi az irodalomtudományi mesterszakot az ELTE-n és a színháztudományit a Károli Gáspár Református Egyetemen. Felvételt nyert továbbá a Kenti Egyetem európai színház elnevezésű mesterszakára. Minden adott lenne tehát ahhoz, hogy a kivételes tehetségű ifjú kutatóként kezdje pályáját. Csakhogy Vincének mind a négy végtagja bénult, így nem teljesen önellátó, és ez a körülmény mindent megnehezít.
Témák a Magazinból
Kis túlzással Manhattan
Isten kertje, Gazdagrét – A kádári betonkockák metamorfózisa (17., 20. oldal)
Versbe csavart nadrág
Fésűs Éva az aknamezőn szedett virágokról, a jó mese titkáról és a mai, időtakarékos költészetről (18–19. oldal)
Reggeli Rubensszel
Örmények nyomában Erdélyben (1., 21. oldal)
Időutazás Kádár János koponyája körül
Üres urnahelyek – Senki nem temetkezik a munkásmozgalmi panteonba (22–23. oldal)
Nem fért a képletbe
Tizenöt évvel ezelőtt lőtték le a holland Pim Fortuynt (22–23. oldal)
Nehéz szülések
Abortusz megtagadása lelkiismereti okokból (24. oldal)
Rosszabb a háborúnál
Kiszolgáltatott melegek a Kaukázusban (25. oldal)
Szikla a hullámverésben
Gibraltár a miénk! – üvöltötték brit fociszurkolók, miközben összecsaptak a madridi rendőrökkel (26. oldal)
Ottfelejtett küszöb
Muntag Vince az indigós jegyzetelésről, a kínos csendről és Molnár Ferencről (27. oldal)
Kubai napló
Egy világjáró polihisztor portréja (28. oldal)
Sajátos hídszerep
A kommunista ideológus és Máté evangéliuma – Király István naplója (29. oldal)
Tökéletes dolgok sorozatunk
A saslik (32. oldal)
Gazda Albert a kormányzati kommunikáció karakteréről. Csécsi László egy magyar vállalkozói generáció kihalásáról. Plusz Szerető Szabolcs, Lackfi János, Fecske Csaba és Győrffy Ákos.