Elöl mennek a csengettyűsök

A csíksomlyói búcsú és az eredetmítosz. Philip Zimbardo-interjú. Rozsály, a különös magyar éden. Magazin!

Magyar Nemzet
2017. 06. 02. 6:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az aranyláncos fiú nyakán kínai jelzések, megkérdezzük, mit jelentenek.
– Soha nem adom fel. Ez a hitvallásom – mondja, majd befeszíti minden izmát, és úgy néz körbe, mintha hirtelen trónná alakult volna alatta a kopott huzattal bevont ülés. Ő a főnök itt, nem vitás.
– Dolgoztam Hollandban, tetováltam és kertészkedtem. Most hazajöttem, és ki van adva a házam, addig is jön a pénz.
– Itthon nem dolgoztál?
– De. Árultam a kábítót, meg striciskedtem is. 17 évesen.
– Nem buktál le egyszer sem?
– Egyszer kábítóval. Azt mondtam rá a rendőröknek, hogy kávé. Jól meg is vertek. A lányokkal nem fogtak meg soha. Úgy kell csinálni, hogy a lányokat vigyék el – mondja vigyorogva.”

Ez csak néhány a sok érdekes mondat közül a hétvégi Magyar Nemzet Magazinból. Hetilap a napilapban – Korszerű, kritikus, konzervatív. Keresse minden szombaton!

A csíksomlyói búcsú az összmagyarság egyik legemelkedettebb és legfontosabb eseménye. Ezen az sem változtat, hogy a kutató szerint nem pontosan azért és talán nem pontosan akkor alakult ki, ahogyan eredetmítoszában szerepel.

A helyzet dönti el, hogy az átlagosnak tűnő emberek hőssé válnak-e – tartja Philip Zimbardo, a Stanford Egyetem professor emeritusa, a világ talán leghíresebb pszichológusa. Zimbardót, aki híres-hírhedt börtönkísérlete után vált ismertté, manapság a mindennapokban tetten érhető hősiesség foglalkoztatja, nemzetközi mozgalmat is indított ennek terjesztésére (e kezdeményezés magyar megfelelője a Hősök tere). A napokban jelent meg magyarul a – világ számos egyetemén alapműként forgatott – Pszichológia mindenkinek című munkájának első kötete.

Egy közösség működőképességét nagymértékben a vezető határozza meg. Bizonyára ez a titka Rozsálynak is. A nyolcszáznál alig több lelket számláló faluban évtizedek óta nincs éhes gyerek, nincs cigánykérdés, mindenki dolgozhat, és elvándorlás helyett egyre több a betelepülő. Adottságait tekintve Rozsálynak semmije nincs, amire támaszkodhatna. És mégis egy darabka éden a legszegényebb megye peremén. Áder János köztársasági elnök, aki kedden járt a településen, a siker titkát abban látja, hogy Rozsály lakossága valódi közösséget alkot.

Százöt perc alatt átzötyögtünk vonattal Mátészalkáról a 78 kilométerre lévő Debrecenbe. Ezt a vánszorgást éves szinten mintegy 825 ezren tűrik el, de most egy civil társaság bojkottot hirdetett, ezzel próbálja megüzenni a döntéshozóknak, hogy gyorsabb és jobb szerelvényeket szeretnének, mivel a csigatempó és a folyamatos késések már a mindennapjaikra is hatással vannak, méghozzá rossz hatással. Igaz, riportunk során olyanokkal is találkoztunk, akik elégedettek voltak a csattogva cammogó vonattal.

Republikánus, de nem vallásos. Támogatja a melegeket, de gyűlöli a demokratákat. A magyar felmenőktől származó politikai tanácsadó, Roger Stone az egyik legellentmondásosabb figura Amerikában. Van, aki szerint ő csinált elnököt Nixonból és Trumpból, illetve mások hátán felkúszva gazdagodott meg.

Témák a Magazinból

Elöl mennek a csengettyűsök
„Valódi szent hely” – e hét végén tartják a 450. csíksomlyói zarándoklatot (17., 20. oldal)

A gonosz csábítása
Philip Zimbardo a dél-bronxi gettóról, a használt könyvek elleni harcról és a nagybácsiszerű Eichmannról (18–19. oldal)

Segítünk mi magunkon!
Rozsály nem tartja magát mintafalunak, pedig az (21. oldal)

Keleti kényelem a mátészalkai vonalon
Ha úgysincs víz a vonaton, akkor minek tegyenek szappant és kéztörlőt? (22–23. oldal)

Poggyász a kézben
A baloldaliság fogalmának változása Dél-Koreában (24–25. oldal)

Piszkos trükköző
Roger Stone, a csodatanácsadó: A politika nem más, mint show-biznisz csúnya embereknek (24–25. oldal)

Párhuzamos szőlősorok
Jásdi István esszéje (26. oldal)

Magyarok Tito gulágján
A túlélők hallgatásba burkolóztak, senkinek nem meséltek a szörnyűségekről (27. oldal)

„Rohadt unalmas” Stefánia?
Szécsi Noémi két új, Habsburg-témájú könyvről (29. oldal)

Kósa András a magára maradt Merkelről, Sashegyi Zsófia a népességnövekedést serkentő lépésekről. Plusz Hegyi Zoltán, Stier Gábor, Szörényi László és Győrffy Ákos tárcái.

 

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.