„A politika ma már fertőz. A szerény tudású magyarokat inkább fölemelni kellene, nem pedig lenyomni, becsapni. Ma ebből a szerencsétlen sorsú rétegből nyerészkedik a hatalom, és ennél galádabb dolog nincs.” (Nagy Bandó András)
Ez csak néhány erős mondat a sok közül a szombati Magyar Nemzet Magazinból. Korszerű, kritikus, konzervatív – hetilap a napilapban. Keresse minden szombaton!
Romániában is huszonöt évnek kellett eltelnie a kommunista rendszer bukása után ahhoz, hogy a helyi sajtó feldolgozzon egy sokáig szigorúan titkos műveletet: az ipari kémkedés segítségével elindított mesterségesgyémánt-gyár sikertörténetét.
Egyetért azzal, hogy a kormány magyar cégeket hoz helyzetbe, a közbeszéd végzetes leegyszerűsítésével azonban nem. Úgy véli, a politika agresszivitása gyermekeinkre is hatással van, ő pedig attól polgár, hogy mindig szóvá teszi, ha valami nem tetszik neki. A hetvenéves Nagy Bandó Andrással mindezek mellett a Kocka utcáról, stand-upról és a zaklatási ügyekről is beszélgettünk.
Megpróbálta őket az élet, de soha, egyetlen pillanatra sem adták fel. Istenbe és egymásba kapaszkodva mindig talpon maradtak. Ma az övék a legszebb pavilon a káptalantóti piacon.
Aligha létezik olyan ország, amely akkora hévvel állna ki az egységes Spanyolország mellett, mint Szerbia. Az újabban ismét Koszovó-lázban égő szerb politikai elit ma már nem mulaszt el egyetlen percet sem, hogy üzenjen Brüsszelnek: igazságtalan volt és kettős mércét alkalmazott Szerbiával szemben. Belgrádba látogattunk, hogy megnézzük, hogyan halad a Koszovóról szóló nagy nemzeti konzultáció.
A rojtosra hallgatott kazetták kora ugyan lejárt, de még nem halott ez a hanghordozó, sőt az utóbbi időben újra divatját éli. Czipó Tibor, a Mini és a Tolcsvay-trió basszusgitárosa garázsmanufaktúrában sokszorosítja a mai napig.
Témák a Magazinból
Ceauşescuné gyémántjai
Külföldre küldött kémek, százmillió dolláros bevételek és a végén ócskavasnak eladott szuperprések – Tanulságos történet a romániai rendszerváltásról (17., 21. oldal)
Mindegy, hogy Döbrögi jobbos vagy balos
Nagy Bandó András Fábry Sándorról, cenzúráról és arról, legközelebb miért nem szavaz a Fideszre (18-19. oldal)
„Hogy tetszenek a romjaink?”
Térey János költészeti kalandjai Egyiptomban (20-21. oldal)
Fadoboz a padláson
„Idegent nem engedünk a titkok közelébe” (22-23. oldal)
Underground szuperorganizmus
A tuskógombák mögött a mamutfenyők is elbújhatnak (22-23. oldal)
Az élére vasalt város
Miért menjünk Minszkbe, és mit csináljunk ott? (24-25. oldal)
Katalónia Spanyolország, Koszovó Szerbia!
Délen is folyik a konzultáció, és bár más a téma, Brüsszelnek itt is üzennek (24-25. oldal)
A fehéremigráció naivitása nem ismert határokat
Alexander Rahr politológus a felmenők 1917 utáni viszontagságairól, a kivándoroltak lelkületéről és az orosz forradalmakról (26. oldal)
Barázdák közé préselt élet
Százharminc éve szabadalmaztatta a zenehallgatást forradalmasító gramofont Emile Berliner (27. oldal)
Visszatekert idő
Rég volt, amikor milliós példányszámban keltek el a kazetták, de a hanghordozó mégis nagy túlélőnek számít (28. oldal)
Begyűrt szalagok és pogo
Negyvenes éveit tapossa az X generáció (28. oldal)
Nagyanyáink unokái
Hiteles korrajz egy letűnt világról és azokról a nőkről, akiket öntudatra nevelt az első nagy világégés (29. oldal)
A kék vér átka
A fertőzésveszélyes környezetben élő, ijesztő külsejű tőrfarkú rákok évtizedek óta a gyógyszeripar fontos szereplői (32. oldal)
Szerető Szabolcs Leninről. Gazda Albert az Óvatos Duhajról. Plusz Hegyi Zoltán, Benedek Szabolcs, Szántó T. Gábor és Weiner Sennyey Tibor tárcái.