Távoznak a megmondólap vezetői

A Gawker főszerkesztője és vezető szerkesztője nem értett egyet egy cikk eltávolításával.

Lakner Dávid
2015. 07. 21. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lemondott a Gawker főszerkesztője, Max Read, illetve vezető szerkesztője, Tommy Craggs, miután az oldalról lekerült egy jogilag problémás cikk – számolt be róla a Huffington Post. A portálon a Condé Nast kiadó pénzügyi vezetőjéről jelentettek meg egy cikket, melyben kapcsolatba hozták egy férfi prostituálttal. A szerkesztőség vezetői, az alapító-vezérigazgató Nick Dentonnal egyetértésben, 4-2 arányban úgy döntöttek, hogy a jogi következmények kockázata miatt le kell venni az oldalról a cikket.

„A cikk törlésével összeomlott mindaz, amit a Gawker korábban a radikális átláthatóságról vallott” – írta Read a Gawker stábjának címzett levelében, melyben közölte, a szerkesztésben részt nem vevő üzletemberek szavaztak az eltávolításra, ami szerinte a szerkesztői szabadság megsértése. Read kijelentette: mindezzel a Gawker azon szándéka, hogy a világ legnagyobb független médiacége legyen, egy vicc lett.

Craggs levelében azt írta: Denton arról beszélt neki, hogy a történet nem az újságírókról szól és nem fordítanak elég figyelmet arra, milyen károkat okozhat az eset a brandnek. „Pedig ez természetesen az újságírókról szól. A csütörtöki sztori mögötti indíttatás épp az volt, amelyre Nick maga építette a Gawker brandjét.” Craggs szerint az utolsó csepp a pohárban a Gawker „brandkönyvének” elfogadása volt, ami néhány órával előzte meg a Condé Nast-cikk július 16-ai kikerülését. Szerinte a brandkönyv ostobaságról tanúskodik, egyben a hirdetőknek szól, miközben a Gawkernek mindig az volt a lényege, mi történik, amikor az újságírók végre végeznek a meetingekkel és visszaülnek az asztalukhoz dolgozni. Craggs szerint Denton elfelejtette, hogy az újságírók alkotják ezt a céget.

Denton több levele is kikerült időközben a Gawker oldalára. Az egyikben még július 17-én írta ezt: „Ezek azok a sztorik, amiket korábban is megírtunk. De változnak az idők.”

Jessica Coen, a Jezebel volt főszerkesztője elmondta, ő 2014 januárjában kapott a szerkesztőségi munkába beleszóló és egyben az abszolút igazság mellett elköteleződő levelet Dentontól. (A Jezebel szintén a Gawker-csoport része, ahogy egyébként a Cink.hu is.) Denton ekkor átküldött egy Jezebel-cikket, kiemelve az alábbiakat: „Ne comingoutoltass valakit, aki ezt nem szeretné. Ennyi. Mindenkinek joga van a privát szférájához, ha a nemi identitásáról vagy a szexuális orientációjáról van szó.” Denton ehhez azt fűzte hozzá: ha a szerző komolyan ezt hiszi, akkor rossz helyen dolgozik. A lapalapító azt is hozzátette, hogy ő az abszolút igazságban hisz. A levél tárgya pedig ez volt: „ez az ellentéte az irányelveinknek”. A Jezebel-cikk egyébként egy olyan transzszexuális nőről szólt, aki öngyilkosságot követett el a comingoutoltatás miatt.

Az eredeti sztori a Condé Nast pénzügyi vezetőjéről szólt, akit egy férfi prostituált megpróbált zsarolni a köztük lévő kapcsolattal, hogy ennek titokban tartásáért a CN munkatársa segítse őt egy ügyében. A cikket többen kritizálták, meleggyalázónak nevezték. Az írója Jordan Sargent volt, és arról szólt: David Geithner szexuális kapcsolatba bonyolódott volna egy férfi prostituálttal, ám ez végül nem valósult meg. (A házasságban élő Geithner ugyanakkor fizetett a férfinek.) A prostituált egyben azt akarta, hogy Geithner a befolyásos bátyja, Tim Geithner korábbi amerikai pénzügyminiszter kapcsolatai révén segítse őt egy birtokvitában. Denton ezután írt egy posztot arról, hogy bánja, hogy kikerült az oldalra a cikk, bár azt is hozzátette, hogy a cikkben írtak igazak. „Nem elég, hogy a cikkeink csupán igazak legyenek. Rá is kell mutassanak valami olyan dologra, aminek van jelentősége.” Max Read ugyanakkor megvédte a dolgot, mondván, házas emberről van szó, aki megcsalta volna feleségét. A Huffington Post szerint viszont ez furcsa érv egy olyan lap részéről, ahol korábban sosem volt jellemző a jó erkölcsökről szóló prédikáció. A Slate közben arra hívta fel a figyelmet: a Gawker most eltávolított cikke nem sokban különbözött sok korábbitól.

A Gawker alapítója egyébként 2014 októberében adott interjút a magyar Forbesnak, melyből az is kiderült: előző vállalkozásában, a Moreoverben voltak külső befektetők, méghozzá a Condé Nast és a Reuters.

Denton akkor azt is elmondta a Gawkerről: „A cég 2009 óta nyereségesen működik, évente körülbelül 30 százalékos növekedéssel, ami bizonyíték arra, hogy egy független hátterű médiacég sikeres tud lenni. Ez itt, az USA-ban ugyanolyan fontos kérdés, mint Magyarországon. Nemcsak az a fontos, hogy az újságíróink bármit leírhatnak, amit gondolnak, hanem hogy egy olyan platformot hoztunk létre a Kinjával, ami tőlünk független újságíróknak, szervezeteknek nyújt lehetőséget a munkára.” Denton ugyanakkor azt is kijelentette: nem tekinti fejlődésnek, hogy megírták egy közszereplő politikusról, házas emberként félmeztelen képeket küldözgetett magáról egy nőnek. „Nem ezek a valódi változások, hanem például az, hogy én idén összeházasodtam egy fekete férfival” – mondta.

A Gawker egyébként egy 100 millió dolláros perrel is szembe kell nézzen, miután néhány éve leközöltek egy szexvideót Hulk Hoganről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.