Fesztivál, verskötet, több film, autistákat segítő koncert, mozgáskorlátozottaknak készült térkép és vállalkozókat támogató program is szerepelt a múlt év legizgalmasabb kezdeményezéseit kereső Highlights of Hungary versenyen. De hogy is lehetne egyformán megítélni egy zenei történést és egy holokausztfilmet vagy egy dizájntárgyat és egy autistákat foglalkoztató programot? A Highlights of Hungary inkább látlelet, egyfajta kordokumentum, amelyen keresztül láthatóvá válik, mi mozgatja a mai fiatalokat, milyen helyzetekre reflektálnak, hogy egyre erősebb bennük az igény a szociális problémák megoldására, hogy az egyenlőtlenségben a maguk módján teremtsenek esélyt a hátrányos helyzetűeknek.
A megméretésre tizenegy kurátor nevezte az általa legizgalmasabbnak és legfontosabbnak tartott kreatív vállalkozásokat, az ötvenhárom jelöltből került ki az a tíz közönségdíjas, amelyre a szavazási időszak alatt több mint tízezren voksoltak. Csütörtök este a Toldi Klubban hirdették ki a tíz toplistást. A legjobbak közé került a somlói Kreinbacher Birtok, a szülei megrázó szerelmi történetéből regényt, majd filmet készítő Gárdos Péter munkája, a Hajnali láz, az alulról jövő kezdeményezésben megvalósuló, emberléptékű Bánkitó Fesztivál, amely a zenei és kulturális élménydózis mellett a vidék és a főváros egymással való ismerkedésében is segítséget nyújt.
Vagy ott van a Budapesti Fesztiválzenekarhoz és Fischer Ivánhoz fűződő Midnight Music: az éjfél előtt fél órával kezdődő komolyzenei koncertsorozat célja, hogy a klasszikus zenét kimozdítsa megszokott környezetéből, és közelebb hozza a fiatalokhoz. Dizájn vonatkozásában felkerültek a tízes listára a megújult Kéktúra-pecsételődobozok, amelyeket Magyarország legnépszerűbb turistaútvonalán a Magyar Természetjáró Szövetség munkatársai állítottak fel, lehetőséget adva az egyedi pecsétek begyűjtésére a természetet szeretők számára.
A harmadik helyen végzett A nagy DIY könyv, amelyben huszonegy hazai blogger lakberendezéssel kapcsolatos ötleteivel népszerűsíti a Csináld magad! mozgalmat. 2015 legkreatívabb projektjének pedig a magyar közönség az EggMapet választotta. Sátor Dénes és Sátor Tamás közös munkája egy olyan stresszlabdához hasonló városi térkép, amely a digitálissal szemben offline megoldást kínál, de tenyérnyi helyen is elfér, és az időjárás minden viszontagságának képes ellenállni.
A lista legfontosabb helyezettjei rangsortól függetlenül azonban mégis a társadalmilag fontos problémákra fókuszáló kezdeményezések. A Miskolci Autista Alapítvány által létrehozott Maacraft egy olyan alkotóműhely, ahol dizájnerek és autista, illetve értelmileg sérült fiatalok együtt hoznak létre finom formatervezésű dizájntárgyakat, bútorokat. Szintén az autisták társadalmi beilleszkedését segíti a Budapesti Fesztiválzenekar és a Cseperedő Alapítvány együttműködésével életre hívott Autizmusbarát kakaókoncert, amelyre autista gyerekeket is elhozhatnak a szüleik, mivel különleges igényeiknek, tűréshatáruknak megfelelő, biztonságos zenei élményben lehet részük.
A közönség szavazatai alapján a lista elején végzett a MagikMe. Öt lelkes magyar anyuka – akik közül többen sérült gyereket nevelnek – olyan játszótéri eszközöket álmodott meg, amelyeken a súlyosan mozgássérült vagy halmozottan sérült gyerekek és az egészséges gyerekek együtt tudnak játszani. A különdíjakat is érzékeny szemléletű projektek közül választották ki: az InStyle magazin az autizmussal élők különleges gondolkodásmódjára a divat eszközeivel reflektáló Perceptual Thinkers projektnek ítélte az elismerést, míg a Forbes magazin különdíját a szakmai újrakezdés lehetőségét biztosító 45+ vállalkozói program kapta.
A főváros támogatásával és a BVA Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. szervezésében a jelöltek munkáiból márciusban kiállítás nyílik a Projekt Galériában.