Bayer „példaértékű újságírói tevékenységét” ismerték el

A gulágos indoklás mellett ez is szerepel a friss Magyar Közlönyben.

FB
2016. 08. 22. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bayer Zsolt idén augusztus 20. alkalmából megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét. Emiatt sorra adják vissza korábbi állami díjazottak a maguk kitüntetéseit – erről bővebben itt írtunk. A 444 érdeklődésére még augusztus 19-én, pénteken közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma, miért kapta Bayer a lovagkeresztet:

„számos nemzeti ügy feltárása, illetve képviselete terén, különösen a GULAG rabtelepein fogvatartottak sorsának és az erdélyi magyarság életének hiteles és méltó bemutatása tekintetében végzett újságírói tevékenysége elismeréseként”.

Ám a hivatalos indoklásban nem pontosan ez szerepel. A hétfőn megjelent Magyar Közlönyben egészen pontosan ezt írták indoklásként:

„számos nemzeti ügy feltárása, illetve képviselete terén, különösen a GULAG rabtelepein fogvatartottak sorsának és az erdélyi magyarság életének hiteles és méltó bemutatása, példaértékű újságírói tevékenysége elismeréseként”.

A két indoklás a „bemutatása” szóig szó szerint megegyezik, itt viszont teljes káosz következik (félkövérrel emeltük ki az eltérő szövegrészeket). Az első indoklás szerint ugyanis csak a gulágos és erdélyi magyaros tevékenységet ismeri el, míg a második en bloc példaértékűnek tarthatja Bayer munkásságát.

A feltételes módot a „bemutatása” utáni vessző indokolja: lehet úgy is érteni, hogy a gulágos-erdélyimagyaros tevékenysége volt példaértékű, úgy viszont nyelvtanilag nem értelmes a mondat.

###HIRDETES2###

Nem is lehet visszaadni

Bár sok értelmiségi döntött úgy, visszaadja a kitüntetését Bayer Zsolt lovagkeresztje után, erre nincs törvényi lehetőségük – írta hétfő este az Index. Jogilag 2011-ig csak visszavonni lehetett, visszaadni nem. A 2011. évi CCII. Törvény – amely az állami kitüntetéseket szabályozza – vitájában a KDNP-s Rubovszky György azt mondta, direkt hagyták ki „ennek az eljárási lehetőségét”. Pártjának elnöke, Semjén Zsolt pedig idén májusban jelentette ki azt, hogy a fent említett törvény alapvető szempontja, hogy visszavonni és posztumusz odaítélni sem lehet az elismeréseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.