Öt százalék elfogulatlanság a közmédiában

Tárgyilagosan egyoldalú: a közszolgálati tévé 95 százalékban a kormány álláspontját népszerűsítette.

2016. 11. 05. 19:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogyan azt korábban mi is megírtuk, a médiatanács elutasította a közmédia népszavazási dömpingje elleni panaszt, amely azt kifogásolta, hogy az M1 Kommentár nélkül című blokkjában kizárólag a kormány álláspontjával egyező vélemények jelentek meg. A médiatanács levelének cirkalmas, többszörösen összetett mondatai – ilyenekért mifelénk már általános iskolában is elégtelen járt a fogalmazásra – már önmagukban is kimerítik a jogi csűrés-csavarás fogalmát, hát még ha a sorok mögé nézünk. A testület végső soron a hatáskör hiányával söpörte le az asztaláról a beadványt, illetve a szerkesztői szabadsággal, a „kiegyensúlyozott, pártatlan, objektív” tájékoztatás absztraktságával indokolta a döntését.

Ezzel a médiatanács lényegében véve amellett érvelt, hogy szubjektív, mit tekintünk objektívnek. Szerencsére azonban vannak módszerek, mi több mérőszámok, melyek alapján megítélhető a tárgyilagosság teljesülése. És ha már a médiatanács csak bejelentésre vizsgálódik, olyanok is vannak, akik ezt maguktól megteszik helyettük. A médiatörvényt idézve, „az egyes eltérő vélemények ütköztetése, a közösség ügyeivel kapcsolatos viták lefolytatása, a megbízható tájékoztatáson alapuló, szabad véleményalkotáshoz való hozzájárulás” érdekében melegen ajánljuk a médiatanács figyelmébe a Democracy Reporting International (DRI) jelentését.

A berlini székhelyű agytröszt a kvótareferendum kampányának kellős közepén, szeptember 8. és 22. között vizsgálta az öt legnézettebb magyar televíziós csatornát. Górcső alá vették többek között, hogy a műsorok milyen arányban és hosszan sugározzák a kormány álláspontját, milyen mértékben jelenhet meg az ellenzék a képernyőkön, és külön figyelték a népszavazás körüli kommunikációt is. Szoros, kemény küzdelem után ugyan, de jár az aranyérem az M1-nek, mely hajszállal maga mögé utasította a TV2-t a kormány szócsöve címért folytatott versenyben.

A DRI vizsgálata szerint az M1 95 százalékban, a TV2 89 százalékban, a Hír TV 53 százalékban, az ATV 46 százalékban, végül az RTL Klub 39 százalékban sugárzott olyan tartalmat, amely a kormány álláspontját népszerűsítette vagy támogatta. A közszolgálati adó nemcsak az arányokat tekintve, de mennyiségileg is messze vitte a prímet, az M1-en a menekültkérdéssel, a népszavazással foglalkozó hírblokkok átlagosan 119 másodpercesek voltak, de a TV2 bulvárhíradójába is befért még 55 másodpercnyi migránsozás. A migránskérdés megítéléséről pedig minden szónál ékesebben álljon itt a DRI grafikája:

Persze nemcsak a mennyiség, de a minőség is fontos. Az M1-en 86 százalékban az első hír a menekültügyről szólt, ami a hasonló hírcsatornának számító Hír TV-n csupán kevesebb mint minden harmadik, az ATV-n minden második esetben fordult elő. A DRI kutatásának egyik legelkeserítőbb statisztikája mégis talán az, ami a kiegyensúlyozottságot írja le: az M1-en egy híradón belül 6 százalékban fordult elő, hogy eltérő véleményeket ütköztettek volna, de ebben a többi csatorna sem muzsikált túl jól. Az ATV-nél is csak 21 százalékban, a HÍR TV-nél 26 százalékban, a TV2-nél 30 százalékban, az RTL Klubnál 47 százalékban fordult elő, hogy eltérő vélemények érveket cserélhettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.