Nem enged a zsarolóknak az HBO, de könnyen ráfizethet

Hatmillió dollárt követelnek a hackerek az ellopott adatokért. Még az FBI szerint is érdemesebb fizetni.

Ficsor Benedek
2017. 08. 16. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább zsarolják az HBO-t azok a hackerek, akik augusztus elején jelentették be, hogy feltörték a csatorna számítógépes rendszerét, ahonnan hatalmas, 1,5 terabyte-nyi adatot loptak el. Az eltulajdonított anyag között a Mr. Smith-ként bemutatkozó főhacker állítása szerint népszerű sorozatok még be nem mutatott epizódjai, forgatókönyvek és a cég belső levelei is megtalálhatók. A zsákmányért hatmillió dollárt (1,5 milliárd forint) követelnek, amit egyszerűen csak munkadíjként határoznak meg, hiszen – mint kiderült – félévnyi erőfeszítésükbe került, mire mindent elloptak a csatornától, amit szerettek volna.

Hogy Mr. Smith szavainak nyomatékot adjanak, elkezdték kiszivárogtatni a sorozatokat. Az HBO 250 ezer dollárt (62 millió forint) ajánlott fel, amellyel valószínűleg csak az időt akarták húzni, amíg kiderül, mekkora az okozott kár valójában. A hackerek azonban nem fogadták el ajánlatot, és a hétvégén újabb epizódokat tettek elérhetővé. S bár az aduászt még nem játszották ki, a szivárogtatás komoly károkat okozhat az HBO eladás előtt álló anyacége, a Time Warner számára.

Idén az is megismerhette az zsarolóvírusok nevét, aki semmit sem konyít a számítógéphez. A WannaCry és a Petya végigsöpört a világon, rengeteg számítógépes rendszert blokkolva. A hackerek célja egyértelmű volt, ha az áldozat azt akarja, hogy a honlapja újra működőképessé váljon, fizetnie kell. Persze van más módja is a zsarolásnak, ez pedig a lopás, majd a fenyegetőzés a megszerzett anyag nyilvánosságra hozatalával. Ez utóbbit választották az HBO rendszerét feltörő hackerek is.

Tervük azon az egyszerű ötleten alapszik, hogy

mivel a tévésorozatok aranykorát éljük, egy-egy méregdrágán elkészített epizód kiszivárogtatása komoly veszteség, amit elkerülendő a csatorna inkább fizet.

Annál is inkább, mert az ellopott epizódok között a jelenleg talán legnépszerűbb, de mindenképpen az egyik legdrágább sorozat, a Trónok harca legújabb részei is ott lehetnek. Igaz, a George R. R. Martin regényfolyama alapján készített fantasy sorozatból eddig csak egy forgatókönyvet töltöttek fel a netre, az új epizódokat még nem. De hogy nem a levegőbe beszélnek, más sorozatok részeit már elérhetővé tették, így a Nagypályások, a Félig üres, a Bizonytalan és a 104-es szoba epizódjai is idő előtt kerültek nyilvánosságra.

Nem az amerikai kábelcsatorna az egyetlen áldozat, a hackerek az elmúlt időszakban előszeretettel támadták meg a filmstúdiók és tévécsatornák hálózatait az értékes zsákmány reményében. A legutóbbi nagy áldozat a Netflix volt, akiktől az Orange is the new black című sorozat teljes évadát lopták el április végén, s bár megkapták a váltságdíjat, mégis nyilvánosságra hozták a részeket. A legnagyobb hírverést azonban alighanem a Sony Pictures filmforgalmazó három évvel ezelőtti ügye kapta. Akkor csaknem 100 terabyte dokumentumot loptak el, amelyek egy része ki is került a netre, köztük rengeteg vállalati adat.

Ez a komoly, csaknem 100 millió dolláros (25 milliárd forint) anyagi mellett komoly erkölcsi kárt is okozott a cégnek.

A nyilvánosságra hozott belső információk alapján ugyanis tökéletes képet kaphattunk róla, milyen bornírt módon működik az óriásvállalat.

Az ügy hátterében sokáig Észak-Koreát gyanították, mivel a hackerek elsőként azt követelték a Sonytól, hogy vonja vissza Az interjú című film 2014 karácsonyára tervezett bemutatóját. A szatirikus alkotás a CIA elképzelt összeesküvéséről szól, amellyel Kim Dzsongunt akarják megbuktatni. A filmbemutató körüli huzavona és a zsarolás hamar nemzetbiztonsági üggyé vált, ami nem feltétlenül használt a Sony hírnevének.

Mint ahogy az sem, hogy a saját alkalmazottai szapulták a filmforgalmazót. A kiszivárogtatott belső levelezésekben a középvezetők folyamatosan arról panaszkodtak, hogy a cég vacak filmeket forgalmaz, ahelyett hogy izgalmas produkciókba fektetne, milliókat költenek el sztárokra, akik a csapnivaló alkotásokkal is degeszre keresik magukat, miközben a Sony egy fillért sem lát a filmből. De nem maradtak titokban a cég nemekre és bőrszínre vonatkozó statisztikái sem, amelyek bizonyították, hogy

az egyenlőség és a diverzitás a Sonynál jobbára csak üres szlogen, a felső vezetők csaknem kilencven százaléka fehér férfi.

A botrány miatt a vállalt a 100 milliós kármentésnél jóval többet vesztett.  

Nem véletlen, hogy az HBO esetében sem az ellopott filmek a hackerek valódi ütőkártyái, hanem a cég belső információi: levelezések, szerződések, személyes adatok, jelszavak. A Richard Plepler vezérigazgatónak címzett üzenetükben a kibertolvajok hangsúlyozzák, egyebek mellett Leslie Cohen alelnök egyhavi levelezését és több filmsztár privát mobilszámát is megszerezték.

A csatorna azonban hajthatatlan. – Nem tárgyalunk a hackerekkel, és nem reagálunk minden egyes újabb kiszivárgó információ után – idézte vasárnapi közleményüket a Variety. – Széles körben nyilvánosságra került, hogy kibertámadás érte az HBO-t. A hackerek folyamatosan csepegtetik az adatokat, hogy fenntartsák a médiaérdeklődést. Ez egy olyan játék, amelyben nem fogunk részt venni – hangsúlyozta a csatorna. A tévés felmérések pedig egyelőre őket igazolják, hiszen hiába kerültek ki a premier előtt az epizódok, a sorozatok nézettsége nem csökkent.

Persze a hackerek ráérnek, nem lesznek megélhetési problémáik akkor sem, ha az HBO egy darabig nem fizet.

Állításuk szerint ugyanis évente 12-15 millió dollárt (3-3,8 milliárd forint) zsarolnak ki különféle szervezetektől az ellopott adataikért cserébe.

Idén az HBO volt a tizenhetedik áldozatuk.

Az időzítés azonban különösen kellemetlen, hiszen a csatorna tulajdonosát, a Time Warnert épp most készül megvenni az AT&T amerikai telekommunikációs cég. Ha a kiszivárogtatott információk a Sonyhoz hasonló botrányt okoznak az HBO-nál is, az komolyan befolyásolhatja az üzletet. Ennek fényében a csatornát ért összehangolt támadás akár új értelmet is nyerhet. A nyomozás folyamatban van, igyekeznek rájönni, hogyan törhettek be a rendszerbe. Sokat elárul mindenesetre a kiberbiztonságról, hogy még az FBI is azt tanácsolja az áldozatoknak, ha szeretnék megőrizni belső titkaikat, inkább fizessenek a zsarolónak.

Hivatalosan természetesen mindent cáfoltak, hangsúlyozva, hogy nem támogatják a bűncselekményekhez köthető kifizetéseket, ám a Hollywood Reporter cikke szerint több filmipari forrás is megerősítette, hogy a Szövetségi Nyomozóiroda szerint nem érdemes harcolni a hackerek ellen, abból csak rosszul jöhet ki az áldozat. Ám amíg fizetnek, addig a hackereknek is megéri akár féléves kemény munkával feltörni egy-egy rendszert, így biztos, hogy nem az HBO volt az utolsó áldozat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.