„Hibáztunk”: megszólalt Mark Zuckerberg a Cambridge Analytica ügyében

Bocsánatot ugyan nem kért, de szigorítást ígér.

MN
2018. 03. 21. 20:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bejegyzésében a Facebook vezére elismeri, az ő felelősségük lenne az, hogy megvédjék a felhasználók adatait. Még nem tudják, mi történt az adatgyűjtési ügyben, de a vizsgálatokat megkezdték. Az már látszik, hogy hibákat követtek el.

Zuckerberg leírja, hogy amikor 2007-ben létrehozták a Facebookot, a külső alkalmazásoknak hozzáférést engedtek bizonyos adatainkhoz. A csavart az adta, hogy mint kiderült, 2013-ban a Cambridge-i Egyetem kutatója olyan személyiségtesztes facebookos alkalmazást készített, amelyet 300 ezer felhasználó próbált ki. Ők a saját adataik mellett ismerőseik bizonyos adatait is megosztották az alkalmazással. A Facebook alapítója szerint Aleksandr Kogannak erre azért volt lehetősége, mert akkor még így működött a Facebook. A rendszert 2014-ben változtatták meg.

Zuckerberg 2015-ben a The Guardian újságírójától értesült arról, hogy Kogan a Cambridge Analyticának is átadta az akkor megszerzett adatokat. Ez nem volt szabályos, ezért a Facebook arra kérte a kutatót és az elemzőcéget, hogy törölje az adatokat. A felek nyilatkozatot is tettek, de valójában nem végezték el a törlést.  

Már 2011-ben tudtak róla?

A Facebookot már 2011-ben tájékoztatták arról, hogy kihasználják a gyenge pontjait, de a közösségi portál akkor azt állította, nem lát okot a módszerek megváltoztatására – állította szerdán egy, a felhasználók adatainak védelméért küzdő osztrák aktivista.

Max Schrems, aki több ügyben is európai bíróságokhoz fordult a felhasználók adatvédelmének megerősítésére, azt mondta az AFP francia hírügynökségnek, hogy a most kipattanó botránnyal kapcsolatos adatfelhasználásnál ugyanazokat a módszereket használták, amelyek miatt feljelentést tett 2011-ben az ír adatvédelmi hatóságnál.

Max Schrems elmondta, hogy akárcsak 2011-ben, 2012-ben is hétórás értekezleten vett részt a Facebook képviselőivel, hogy megvitassák a hasonló alkalmazások kiváltotta aggodalmakat, de az utóbbiak állították, hogy nem látnak semmilyen problémát. „Egyértelműen azt mondták, nézetük szerint azzal, hogy valaki használja a hálót, beleegyezik abba a helyzetbe, hogy mások olyan alkalmazást telepítenek, amellyel összegyűjtik az adatait – tette hozzá Max Schrems. – Több ezer alkalmazás van, amely ugyanazt műveli, az egyetlen, amiért erről beszélünk, az az, hogy Donald Trump amerikai elnökkel kapcsolatos.”

„Lehet, hogy nem is ez a legnagyobb ügy” az aktivista szerint.

Schrems jelenleg egy új szervezetet alapít NOYB (None Of Your Business, Nem a Ti Ügyetek) néven, amelynek az lesz a feladata, hogy segítséget nyújtson magánszemélyeknek a jogaik védelméhez az Európai Unió májusban életbe lépő szabályainak megfelelően. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.