Egyre jobban aggódik amiatt az Orosz Ortodox Egyház, hogy a gazdaság digitalizálása korlátozza az ember szabadságát. Erről Kirill pátriárka beszélt a Rosszija 1 csatornának adott karácsonyi interjújában.
„A digitalizálás kétségkívül hatékonyabbá teszi a döntéshozatalt, s ez nagyon jó dolog. Ott van azonban a biztonság kérdése, valamint az, hogy a technológia fejlődése képes totálisan korlátozni a szabadságot, ez viszont nyugtalanító” – fogalmazott a pátriárka. Mint elmondta, nemcsak arra gondol, hogy rossz szándékú emberek visszaélhetnek a digitális technológiával. „A technológia fejlettsége mellett a lélek emelkedettsége legalább olyan fontos” – figyelmeztetett az orosz egyház feje. Példaként azt említette, hogy sokan már teljesen elfelejtenék a készpénzt, és sürgetik az áttérést a bankkártyákra. „És ha a történelmi fejlődés egy pontján ezekhez a kártyákhoz csak a lojalitásért cserébe kaphat valaki hozzáférést, akkor mi lesz?” – tette fel a kérdést, hozzátéve, hogy ezekre a veszélyekre az egyház teljes hangerővel figyelmeztet.
Korábban, még a nyáron Szocsiban, az ifjúsági világtalálkozón fiatalok előtt beszélve Vlagyimir Putyin orosz elnök is figyelmeztetett a robotizáció és a digitalizáció jelentette biztonsági kihívásokra, ám egy pillanatra sem kérdőjelezte meg a jövőjét. Oroszország halad a korral, s ebben a szellemben a kormány it-szektorért felelős bizottsága december közepére kidolgozta a Digitális gazdaság elnevezésű programot, amely január elsejével el is indult. A 2024-ig tartó program tervezett költsége 520 milliárd rubel, amelyből mintegy 150 milliárdot a költségvetés, 300 milliárdot a nagyvállalatok biztosítanak.