A számok tükrében elvitathatatlan Putyin legitimációja

Az orosz elnököt még az ellenzéki fellegvárakban, Moszkvában, Szentpéterváron, sőt Londonban is elsöprő többséggel támogatták.

Stier Gábor
2018. 03. 21. 19:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem nagyon tud mit kezdeni a Nyugat Vlagyimir Putyin történelmi győzelmével. A fősodor sajtó jobb híján a választások elcsalásával próbálja gyengíteni az orosz elnök legitimációját, az eredmények tükrében azonban ez meglehetősen gyenge erőlködésnek tűnik. Merthogy Putyin a rossznak egyáltalán nem mondható 67,98 százalékos részvétel mellett 76,69 százalékkal, a választásra jogosultak több mint 50 százalékának, azaz 56,4 millió szavazónak a voksát begyűjtve a Szovjetunió felbomlása óta rendezett választások legnagyobb győzelmét aratta.

Az oroszok ezzel a kiállással nemcsak a stabilitást értékelték, hanem a Nyugat erősödő nyomására válaszként összezártak az elnök mögött. Tovább árnyalja a képet, hogy a nemzeti konzervatív, a patrióta baloldal és a nacionalista erők összesen 95 százalékot szereztek, míg a liberális erők támogatottsága összesen 3,5 százalékos. Köszönhető ez annak, hogy a nyugati nyomás, a lekezelő magatartás felkorbácsolta a nemzeti érzelmeket, felerősítette az önvédelmi reflexeket, növelte a felháborodást, felülírva még a Putyinnal szemben meglévő fenntartásokat is.

Mindez a hat évvel ezelőtti, 65,34 százalékos részvétel mellett elért 63,6 százalékos, 45,6 millió választót jelentő eredményhez képest is látványos javulást jelent. Ezt megelőzően Putyin 2004-ben 71,31, míg 2000-ben 52,9 százalékkal győzött. Közben Dmitrij Medvegyev 2008-ban 70,28 százalékot szerzett, míg Borisz Jelcin 1991-ben 57,7, 1996-ban a második fordulóban 53,82 százalékkal lett elnök.

Látványos és árulkodó a Putyin mögötti kiállás a liberális fellegváraknak tekintett két megapoliszban.  Moszkvában és Szentpéterváron az elnök a hat évvel ezelőtti választáshoz képest jelentősen növelte a támogatottságát. Moszkvában 2012-ben mindössze 46,95, míg Szentpéterváron 58,77 százalékos eredményt ért el. Ezzel szemben most Moszkvában a választók 70,88, míg Szentpéterváron 75,01 százaléka szavazott Putyinra. Feltűnő az is, hogy a külföldi szavazókörökben milyen nagy volt az aktivitás és elsöprő, 84,55 százalékos a támogatottság. Még a hagyományosan ellenzéki érzelmű londoni orosz közösség 51,7 százaléka is felsorakozott Putyin mögé, míg az az arány 2012-ben mindössze 27,7 százalék volt. De ugyanez a trend figyelhető meg Berlinben, Bécsben és Budapesten is. Az elnök 70 százalékosnál rosszabb eredményt mindössze 10 régióban, elsősorban szibériai és távol-keleti körzetben ért el, míg 2012-ben 35 területen kapott 60 százaléknál kevesebbet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.