Rendvédelmisektől kaptak fegyvert a forradalmárok

1956 őszén nem bízhattak a néphadseregben, ezért az ÁVH-ra és a szovjetekre támaszkodtak a kommunisták.

Nagy Áron
2015. 10. 22. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország szovjet megszállásával párhuzamosan kezdetét vette az új közigazgatási rendszer kialakítása. Az erőszakszervezetek szinte azonnal kommunista befolyás alá kerültek – habár az úgynevezett Ideiglenes Nemzeti Kormány belügyminisztere a parasztpárti Erdei Ferenc volt, a politikai rendészeti osztály felállításával Tömpe Andráson és Péter Gáboron keresztül egyértelműen Moszkva akarata érvényesült – mondta lapunknak Horváth Miklós hadtörténész. A Terror Háza Múzeum munkatársa kifejtette: az államapparátust ugyanakkor nem lehetett azonnal átállítani. Ezért mindazok, akik az igazolási eljáráson tisztázták magukat, azaz bizonyítani tudták, hogy nem vettek részt a „nyilas-fasiszta rendszer” fenntartásában, hosszabb-rövidebb, de inkább rövidebb ideig megtarthatták beosztásukat.

– A kommunista gyorstalpalókon kiképzett új hivatalnokréteg rendelkezésre állásával azonban nagyobb lendületet vett a tisztogatás, és sokan B-listára, ha nem rögtön bíróság elé kerültek. Az előbbiek „csak” az állásukat és a nyugdíjjogosultságukat vesztették el, míg az utóbbiak nemritkán az életüket – fűzte hozzá a szakember. A kutató szavaiból kiderült, hasonló folyamat játszódott le 1944–1948 között a fegyveres testületeknél. Amikor az Ideiglenes Nemzeti Kormány megkötötte a fegyverszüneti megállapodást a Szovjetunióval, abban nyolc hadosztály felállítását és a náci Németország elleni bevetését vállalta, ám a háború gyors befejeződése miatt pusztán két hadosztályt szerveztek meg, s abból csak az egyiket sikerült úgy-ahogy felfegyverezni.

– Az új vezérkarban jelentős szerepet játszottak a korábban hadifogságba esett tisztek, például az egykori ludovikás Király Béla, aki 1945-ben Kőszegnél adta meg magát a Vörös Hadseregnek. Több társával megszökött a szovjet fogságból, majd az igazolóbizottság tisztázta, s ettől kezdve gyorsan emelkedett a pályája, egészen az 50-es évek elejéig. 1951-ben viszont letartóztatták, és a követező évben kötél általi halálra ítélték, amit másodfokon életfogytiglanra változtattak. A börtönből nem sokkal az ’56-os forradalom előtt szabadult. Őt egyébként folyamatosan megfigyelés alatt tartották – fejtette ki a Terror Háza Múzeum munkatársa, majd felvillantott egy másfajta életutat: – A szintén ludovikás Szűcs Miklós 1956-ban hadműveleti csoportfőnök volt.

A szovjet hadvezetéssel egyeztető tököli kormánydelegáció tagjaként letartóztatták, a megtorlást viszont elkerülte – nem véletlenül. Szűcs ugyanis szigorúan titkos tisztje volt az államvédelemnek, s folyamatosan jelentett rabtársairól. Dolga végeztével kiengedték, leszerelése után pedig az IBUSZ egyik vezetője lett – magyarázta Horváth Miklós. Mint a hadtörténésztől megtudtuk, rajtuk kívül nagyjából száz olyan tiszt szolgált a seregben, akik már a háború vége előtt is azok voltak. A Horthy-kor katonáinak tehát nagyon eltérő a sorsa, túlnyomó többségüknek viszont a kirekesztettség jutott osztályrészül. – A hatalom hozzáállását a honvédséggel szemben nagyfokú bizalmatlanság jellemezte. A kommunista vezetés tisztában volt azzal, hogy a sorkatonák azokból a családokból kerülnek ki, amelyeknek ők sepertették ki a padlását, hurcoltatták el egyik-másik tagját, vagy államosították erőszakkal a földjét. Ezért például amikor 1956. október 23-án Budapestre rendelték az Aszódon, Piliscsabán és Esztergomban állomásozó csapatokat, üres fegyverekkel indították útnak a katonákat, nehogy átálljanak – húzta alá a kutató.

A történész szerint a belügyi erőkre inkább számíthatott a hatalom. A rend- és államvédelmi szervek folyamatosan igyekeztek bizonyítani lojalitásukat, ráadásul döntő szerepet játszottak abban, hogy a háború után a társadalmi bázissal alig rendelkező kommunisták néhány év leforgása alatt kiépíthették diktatúrájukat. (Persze, ehhez a szovjet katonai jelenlét és nyomásgyakorlás is elengedhetetlen volt.) – Az 1953-as keletnémet felkelés a magyar és szovjet vezetést is ráébresztette addig szilárdnak hitt hatalma gyengeségére. A berlini tapasztalatokra építve ezért készítettek karhatalmi tervet egy esetleges forradalmi megmozdulás leverésére – ezt a miniszterelnök, Nagy Imre ellenjegyezte. A szovjet hadsereg pedig értelemszerűen katonai megoldással állt elő: az ’56 októberében gyakorlatban kipróbált Hullám hadművelet tervezetével – vetette közbe a Terror Háza munkatársa, aztán folytatta: a néphadseregre tehát sokkal kevésbé támaszkodhatott a kormány, mint a szovjet megszállókra vagy saját rendőri erejére.

Ugyanakkor az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) sem működött hibátlanul. Rögtön a rádió ostrománál gondok adódtak. Fehér Józsefnek, az épület biztosítására rendelt erők parancsnokának bele kellett lövetni a saját embereibe, mert azok nem voltak hajlandók tüzet nyitni a tüntetőkre. Egyes jelentések szerint később ezért több karhatalmista is részt vett a lincselésében. Az pedig jól ismert, hogy az ellenálláshoz a katonák mellett sokszor a rendvédelmi erők biztosítottak fegyvert és lőszert – mutatott rá a szakértő. Horváth Miklós úgy látta, mindezekre tekintettel nem csoda, hogy az október 23-i események miatt a párt Moszkvától kért segítséget, és hangsúlyozta: e tekintetben Nagy Imre sem volt kivétel.

– Október 25-én ő is létérdeknek nevezte a szovjet beavatkozást. A sokak által mártírnak tartott miniszterelnök ugyanis mindvégig meggyőződéses kommunista maradt, s mint ilyen, végrehajtotta a párt utasításait. Nem volt érdekelt az egypártrendszer felszámolásában – ezt a tüntetők a kormány ellenére, s nem azzal együtt érték el. Erről ma sokan megfeledkeznek – jelentette ki a történész, aki szerint Nagy Imre saját állítása szerint is bűnbak volt, a hősök pedig azok az emberek, akik ’56-ban meghátrálásra kényszerítették a magyarországi kommunistákat, a Szovjetuniót, és néhány napra felszabadították az országot az egypárti diktatúra alól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.