Végre, egy nyilvános ügynöklista!

Azt hinnénk, hogy a valódi kémsztorik unalmasabbak, mint egy Bond-film, de a Kémek krémje erre rácáfol.

Földi Bence
2015. 11. 01. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mielőtt azonban nekikezdenénk az október 10-én megjelent kötet „istenítésének” (várják ki, megérdemli!), kénytelenek vagyunk rámutatni néhány hibájára. Szinte minden történetet úgy harangoz be a portrék legelején, mintha a kötet legjobbjai lennének. Ez némileg zavaró, Mata Hari esetében például mindenképp, mert az ő sztorija számomra nem tűnt olyan izgalmasnak, ám őt valóban nem szabadott volna kihagyni a Kémek krémjéből. Emellett a szövegre ráfért volna még némi gondozás, itt-ott helyesírási hibákkal, a múlt és jelen idő gyakori váltakozásával találkozhatunk olvasás közben, és ugyan ez csak a hozzám hasonló, szőrszálhasogató olvasóknak szúr szemet, azért ott van a nyomtatott lapokon.

Na de ettől függetlenül remek, irodalmi szintű szövegeket olvashatunk a kötetben, amelyben olyan kémekről is hallhatunk, akikről itthon szinte soha, pedig rendkívül izgalmas a sztorijuk. (Itt következik némi szpojlerveszély.) Ott van például a nyitó portré Karl Schulmeisterről: a német származású ügyeskedőből csempész lett, majd a napóleoni rendszer egyik szuperkémje és bécsi rendőrfőnöke, aki egy alkalommal magyar nemesnek adta ki magát, így segített a franciáknak elfoglalni egy osztrák várat. Kiderül az is az olvasók számára, mennyire fontos a szexualitás a kémkedéstörténetben, ám ennek oka nem annyira a spionok libidójának mértékében, mint inkább az emberiség szexualitáshoz való hozzáállásában keresendő.

Számomra a legjobb történet nem Berijáé, Eddie Chapmané vagy az előző kategória Csimborasszóját képviselő Kitty Szaloné, hanem Az igazi Trebitsché. A név Rejtő Jenő legtöbbet idézett regényéből, a Piszkos Fred, a kapitányból lehet ismerős, méghozzá azért, mert Rejtő kortársai között meglehetősen elterjedt volt az igazi Trebitschként való bemutatkozás. Mindenki irigyelte ugyanis azt a zseniális élettörténetet, amely Buzgó Mócsingnak, akarom mondani Trebitsch Ignácnak megadatott. Különféle vallások felkent papja volt, rengeteg országban járt, a világ több nagyhatalmának is szállított információkat és máig nem lehet biztosan tudni, mikor és hol is halt meg pontosan.

A blogposztokból lett könyvfejezetekben mégis az a legzseniálisabb, ahogy a szerző olykor dőlttel szedve kiszól az olvasóhoz. Néhol poénkodik, néhol adalékokat tesz hozzá a történetekhez, másutt pedig épp arról értekezik, miért nem fontos szólni bizonyos részletekről. Ám talán a legfontosabbak e kiszólások közül azok, amelyek a jelenkorra és a mostani magyar rendőrségre vonatkoznak. Tiboru manapság nem éppen rajongója egykori munkaadójának – az MNO-nak is beszélt már a kék egyenruhások bizonyos hiányosságairól –, és ez a Kémek krémjéből is kiderül. A Kitty Szalon-sztoriban például azt írja:

„A mai slampos magyar titokvédelmi viszonyokból kiindulva most mondhatják, hogy amit negyven ember tud, az maximum tíz percig maradhat titok. Ja: idehaza és mostanában.”

A temesvári születésű Tóth Tibor egykoron a tanúvédelmi programot is vezette, így van némi fogalma arról, miről is ír; kémsztorijait mégsem (csak) a magyar vonatkozások miatt érdemes olvasni, hanem azért, mert élvezetesek, olvasmányosak. Itt is van szex, mint A szürke ötven árnyalatában, de ehhez még fegyverek, államtitkok, le- és eltűnt birodalmak és izgalmak is társulnak a Kémek krémjében.

Tóth Tibor: Kémek krémje. Göncöl Kiadó, 2015. 336 oldal. 2940 forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.