Bunkerbe dobott kézigránát Ungváry új könyve – Első rész

A Királyi Honvédség által Ukrajnában elkövetett bűntetteket, a partizánháborút dolgozta fel a történész.

Veczán Zoltán
2015. 12. 29. 18:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csaknem 500 oldalas kötet témája a magyar csapatok által megszállt területeken lezajlott véres események – ez főleg a partizánháborút és a holokausztot jelenti; valamint az ezeket 1945 után követő, durván félresiklott felelősségre vonás. Az MNO a budapesti egykori 1956-os Intézetben készített interjút Ungváry Krisztiánnal, aki könyvében nem kevesebbet állít, mint hogy

ugyanakkor a történész elismerte, hogy

Arra az – eddig kevéssé fókuszált tényre – is rámutatott, hogy

Mint Ungváry elmondta, 1993-ban, véletlenül bukkant az első kapcsolódó iratokra a freiburgi német katonai levéltárban. A megszállás történetét korábban is érintette publikációiban, kutatásainak viszont új löketet adott Krausz Tamás 2013-as, hasonló című propagandisztikus könyve.

Krausz – Ungváry szerint – kritikátlanul átvette a katyni vérengzések eltusolására létrehozott szovjet Rendkívüli Állami Bizottság (RÁB) hazug propagandaanyagait, amely minden szovjetunióbeli civil áldozatért a tengelyhatalmakat tette felelőssé,

„mintha mindent a »gaz nácik« csináltak volna”

– mondta. Pedig rengeteg ember az ukrán–lengyel konfliktus során halt meg, vagy a partizánok gyilkolták le. Emellett, ahogy Ungváry könyvében olvasható, Krauszék gyakorlatilag azzal vádolták a német-magyar megszálló erőket, hogy eleve a szlávok kiirtásának szándékával érkeztek szovjet földre, ami annyira nem igaz, hogy a népirtás még a legfelső náci körökben is csak az egyik – igaz, Hitler által preferált – lehetséges forgatókönyvként szerepelt.

Persze – tette hozzá Ungváry – nem kérdés, hogy a náci Németország a rossz oldalon állt, ugyanakkor a Sztálin-féle Szovjetunió más területeken valakinek rosszabb volt; az egyiket nem lehet felmenteni a másik kárára – mondta.

A Harmadik Birodalom 1941. június 22-én támadta meg a Szovjetuniót, Magyarország öt nappal később csatlakozott hozzá a Kárpát-csoporttal. A honvédség megszálló tevékenysége német felkérésre ősszel vette kezdetét, főként a mai Ukrajna területén. Ebben először a Kárpát-csoport, majd a Keleti és a Nyugati Magyar Megszálló Csoport vett részt, de olykor a Donnál felvonultatott Második Magyar Hadsereg is kivette a részét a munkából. A nyugati csoportot sokszor baráti lakosság fogadta, a keletinek viszont egyből a partizánháborúban kellett helyt állnia. A kölcsönös kegyetlenkedésekkel járó megszállásnak végül a német hadsereg vereségei és a szovjet ellentámadás vetett véget, így ’44 őszére minden magyar haderőt visszavontak innen.

A keleti front mögötti terület megszállásában egyébként korántsem a magyar kontingens volt a legnagyobb: 1943 elején körülbelül 270 000 német, 90 000 magyar, 10 000 szlovák, 104 000 szovjet önkéntes (zászlóaljszintű kötelékekben német vezetéssel), 250 000 szovjet állampolgár (mint faluőr) szolgált – tehát az érintettek közel fele szovjet állampolgár volt.

 

Ungváry könyve értékelte az ez idő alatt zajló partizánháború veszteségeit is: az összes civil halott a megbízhatóbb német források szerint 250 ezer fő, a megszálló erők veszteségei 18 és 50 ezer között mozoghattak, ennek fele – a fenti okokból kifolyólag – szovjet állampolgár lehetett.

És hogy mi volt a rosszabb – a szovjet adminisztráció vagy a német megszállás –, az igencsak függött attól, hogy ki is volt az érintett. Ha az illető nem volt zsidó, vagy nem lakott nagyvárosban (ezeket a németek nem látták el élelemmel, így éheztek), akkor a német megszállást a kisebbik rossznak élhette meg – zsidóként viszont nyilván a legrosszabb szcenárió volt, hiszen őket általában a lakhelyük közelében legyilkolták.

Ugyanakkor nagyon sok múlott azon, hogy az a katonai parancsnok, aki helyben élet-halál ura volt, hogyan viselkedett a lakossággal: a teljes idilltől, közös focizástól a nagyon durva visszaélésig mindenre akadt példa. Minél kevésbé volt jelen partizánmozgalom, annál harmonikusabb volt a megszállók és a civilek élete, mint például Nyugat-Ukrajnában.

A megszállók közül általában a szigorúbban fogott németek jelentették a kisebbik rosszat a lakosság számára, náluk a lopásért is hadbíróság járt, a magyar és szlovák csapatoknál más volt a helyzet: lazább volt a gyeplő, a katonák nem voltak felkészítve a helyzetre, sem összeszokva, a tisztek sokszor nem is tudtak kommunikálni a legénység 40 százalékával, mert azok – nemzetiségiek lévén – nem beszéltek magyarul, így kilengésből is több akadt.

Hitler már a háború előtt eldöntötte, hogy a Szovjetunióval szemben semmiféle nemzetközi jogi normát nem tart be. Deklarálta: ott 30 millió ember „felesleges”, őket éhen kell halatni vagy deportálni. Ugyanakkor a Szovjetunió sem fogadta el a nemzetközi egyezményeket: foglyok kivégzésével, partizánháborúval, a felperzselt föld taktikájával operáltak – a német csapatok a bevonuláskor sokszor találtak vérben úszó börtönöket. Ezzel és a későbbi kegyetlenkedésekkel

„Sztálinék tudatosan hozzájárultak az erőszak elszabadulásához, pont azért, hogy a két oldal annyira gyűlölje egymást, hogy senki ne akarjon német fogságba esni, hanem harcoljon az utolsó töltényig”.

Ahogy Ungváry írta, a szovjet állampolgárok jelentős része gyűlölte a szovjethatalmat; ezért arra a kérdésre, hogy lett volna-e vonzereje, ha német protektorátus alatt kikiáltanak egy nemzeti orosz ellenkormányt, határozott igennel felelt. Hiszen a nácik hiába nem ígértek szinte semmit, sőt sokszor még az átállt partizánokat is lelőtték, még így is

„tömegesen vállalták szovjetek a harcot a németek oldalán; a Sztálingrádban bevetett német hadsereg 40 százaléka szovjet állampolgár volt”.

A helyzet komplexitását jellemző történet: egy német diák mesélte Ungvárynak, hogy amikor egy békeakció keretében Fehéroroszországban végzett önkéntes munkát, egy paraszt bácsi félrehívta, és azt mondta neki németül: „Hitler war gut” (Hitler jó volt). A történetben az a legrosszabb – hangsúlyozta a történész –, hogy ennek az embernek lehet, hogy tényleg a német megszállás volt a jobb.

A németek azonban azért sem tettek ígéretet ilyesmire, mert – ahogy az első világháborúban is – belerokkantak volna újabb milliók élelmezésébe. ’43 után pedig, amikor végül mégis rászánták magukat, már késő volt.

Arról a könyv is megemlékezik, hogy a partizánok kifejezetten népszerűtlenek voltak a lakosság körében, mivel első feladatuk minden helyben maradó vagyon – épület, élelmiszer, jószág – elpusztítása volt, hogy az ne kerülhessen a bevonuló németek kezébe. Ráadásul elsősorban később sem a németeket, hanem a lakosságot terrorizálták, hogy visszatartsák őket a kollaborációtól –

így a lakosság „náci üllő és szovjet kalapács közé került”.

A partizánok a már említett okokból megcsonkított, vagy karóba húzott német és magyar katonák holttesteivel provokálták a megszállókat, a beinduló erőszakspirál pedig teljesen elvadította egymástól a korábban akár barátságos lakosságot és a megszállókat.

Emellett a könyv szerint 1943-ban az erdőből 5500 partizán nézte végig tétlenül, ahogy Karjukova nagyközség lakosságát egy néhány száz fős megszálló csapat egy korábbi partizántámadás miatt lemészárolja.

Ilyen megtorlásokra főként azért került sor, mert a megszállóknak nem volt elég erejük a hajtóvadászatokhoz, ezért logikusan a partizánok utánpótlását próbálták elpusztítani és a lakosságot elrettenteni. Ungváry szerint az ilyen megtorló akciókban a magyarok részvételével száznál is több falu pusztult el. Egyáltalán nem biztos azonban, hogy minden falu megsemmisítése mögött a megszállók álltak. Részadatok vannak csak: a brjanszki erdő térségében 1942 tavaszán például 65 falu pusztult el, ebből 59-et a magyarok, hatot a partizánok gyújtottak fel.

Kegyetlenségeket mindegyik hadviselő fél elkövetett, minél kevésbé érvényesült a fegyelem, annál többet és durvábbat –

„a módszerek nem sokban különböztek attól, amit most az Iszlám Állam részéről láthatunk”

– mondta Ungváry.

Nehéz lenne számszerűsíteni, hogy ki kínzott meg több embert: a partizánháborút természete szerint egyébként sem lehet kesztyűs kézzel megvívni. A partizánok között is voltak fegyelmezettebb egységek, míg például a német Dirlewanger-különítmény a legrosszabb szovjet halálbrigádokat is alulmúlta.

Az alábbi két kép is egy jellemző tragédia történetének két állomása: 1942 július 21-én Polnikovónál a partizánok legyilkoltak két magyar honvédet, mire a büntetőexpedíció elfogta, és kivégezte a tettesek állítólagos bűntársait, miután megásatták velük a saját sírjaikat.

És a megtorlás:

A közvéleményt leginkább foglalkoztató kérdés, hogy van-e összefüggés a szovjet megszállók által ’44–’45-ben hazánkban és a magyarok által a Szovjetunióban elkövetett bűncselekmények között. Ungváry leszögezte, hogy előbbiek esetében döntően nem a magyar megszállás miatti bosszúról volt szó, hiszen az egyszeri szovjet katonának általában fogalma sem volt ezekről a dolgokról: legfeljebb a propagandából tájékozódott.

Ungváry szerint a fő különbség az, hogy ahol nem volt partizánmozgalom a Szovjetunióban ’41–’44 között, ott a magyar megszállók bűncselekményei is inkább a fosztogatásra és nemi erőszakra redukálódtak,

„a szovjet hadsereg tagjai azonban később annak ellenére követtek el kivégzéseket Magyarországon, hogy nem szembesültek ellenük irányuló partizánmozgalommal”.

Emellett a szovjet hadsereg sokkal fegyelmezetlenebb is volt, a tisztek nem tudták a katonákat kordában tartani, és a felső vezetés is állatokként bánt velük, miért lettek volna ők jobbak a megszállt területek lakosságához? – tette fel a kérdést.

Interjúnk második felében Ungváry Krisztiánnal arról beszélgetünk, hogy

és olyan szenzitív kérdéseket is felteszünk, mint hogy

 

(A cikkben szereplő korabeli fotók egyébként a történész szakmai Facebook-oldaláról származnak, ahol számos személyes történet is olvasható,)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.