A lengyel kódfejtők előtt tisztelgő kiállítás nyílt Poznanban

Kiállítás tiszteleg Poznanban a matematikusok előtt, akik segítettek megfejteni az Enigma kódját.

MTI
2016. 09. 02. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A különleges tárlat annak az Enigma Múzeumnak az előfutára, amely a tervek szerint két-három éven belül épül meg a nyugat-lengyelországi városban. A kiállításnak otthont adó épület egy enyhén nyitott rejtjelezőgép formáját idézi.

A látogatók a titkosírással foglalkozó tudomány, a német Enigma rejtjelezőgép és az annak kódját feltörő lengyel matematikusok, Marian Rejewski, Jerzy Rózycki és Henryk Zygalski történetével ismerkedhetnek meg és saját magukat is próbára tehetik különböző játékokban és fejtörőkben.

A lengyel, angol és német nyelvű tárlat a tervek szerint később Lengyelország más városaiba is ellátogat.

Marian Rejewski, Jerzy Rózycki és Henryk Zygalski 1932-ben fejtette meg az Enigma kódjának, a náci Németország egyik legféltettebb titkának alapjait, és ezzel nagy mértékben elősegítették a brit kódfejtők későbbi munkáját. (A Wikipedia idevágó bejegyzése szerint a három lengyel matematikus a harmincas években, akkor még a lengyel vezérkar kódfejtő részlegében, folyamatosan dolgozott az egyre összetettebbé váló német rejtjelezés visszafejtésén). Sokan ezt tartják a legjelentősebb lengyel hozzájárulásnak a szövetségesek második világháborús győzelméhez.
Történészek szerint az Enigma megfejtése két-három évvel lerövidítette a világháborút, és 20-30 millió ember életét mentette meg Európában, valamint a világ más részein.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.