Értünk vállalt bojkott '56-ban – szólni kíván a múlt

Ami a mi sportolóinknak 1984 és Los Angeles, az a hollandoknak, spanyoloknak, svájciaknak 1956 és Melbourne.

2016. 11. 16. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rég és talán méltatlanul elfeledett tény, hogy holland, svájci és spanyol sportolók egész sora maradt távol az 1956-os melbourne-i olimpiától az említett országok magyar forradalommal vállalt szolidaritását kifejezendő. A jövő héten többen a sportvilág akkori sztárjai közül hazánkba látogatnak a háromnapos „Dank! Merci! Gracías!” rendezvényre, amelyen történészek, sportújságírók részvételével konferenciát is tartanak a bojkottról.

Csak, hogy érzékeljük: Ada den Haan holland mellúszó éppen társainak mutogatta az uszodában olimpiai formaruháját, amikor szóltak neki, hogy az utazás elmarad. Figyelte a magyar forradalomról szóló híreket, a bejelentést azonban megrökönyödve fogadta. Tovább edzett, hogy 200 méteren mellúszásban megdöntse a világcsúcsot, amelyet sikerült is több mint 2 másodperccel megjavítania – de nem az olimpián.

Távollétében Ursula Happe nála 6,7 másodperccel gyengébb teljesítménnyel lett ötkarikás bajnok Melbourne-ben.

Hozzá hasonlóan biztos aranyéremtől esett el 100 m női gyorson honfitársa, Cocky Gastelaars, de az 1952-ben ezüstérmes (200 m női síkfutás), szintén holland

Puck van Duyne-Brouwer félretette családalapítási ambícióit Melbourne-ért – ő sem utazhatott.

„Minimum két és fél órába tellett, míg Eindhovenből eljutottam az amszterdami edzésekre. Gyakran elaludtam a vonaton, és Nijmegenben vagy Maasrichtban ébredtem fel” – az aranyesélyes holland gyeplabdacsapat tagja, Ab van Grimbergen társaival együtt az utolsó edzésén kapta a hírt: a kiutazás elmarad. „Mindenki máshogy próbálta feldolgozni a csalódottságát. Néhányan elmentek piálni. Én Thorn van Dijck csapattársammal Utrechtbe utaztam, és nekiálltunk squashozni. Ütöttük dühből a labdát, hogy megszabaduljunk frusztrációnktól. A bojkott hatására döntöttem úgy, hogy abbahagyom a gyeplabdázást.”

A konferenciát övező napokban számos egyéb sorstragédiáról, „mi lett volna, ha…” történetről is beszámolnak az érintettek. A történetekről könyv íródik Elveszett olimpia címmel, 2017 novemberében jelenik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.