Rizottó haladóknak

Második rész: a rizottó alapját ugyanúgy készítjük, mint múltkor, de most kerül bele betét is. Livorno környékéről származik a rizottó tenger gyümölcseivel. Elég babrás, de szerintem nagyon megéri a fáradságot: hihetetlen finom fogás. És odahaza - ellentétben a szakosodott éttermekkel - nem is kerül egy vagyonba.

nyokki
2012. 02. 07. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bevezető post elején említettem, hogy rizottót általában zöldség- gomba-, vagy tenger gyümölcsei-betéttel szokás főzni, szóval puhább szövetű ételekkel. Ha kellően elsajátította az ember az alapvetéseket, lehet próbálkozni mondjuk erdei (!) gombával, vagy rák-, kagyló-, esetleg halfélékkel Arra vigyázni kell, hogy a gombát ill. a tenger gyümölcseit külön, előzetesen kell sütni vagy párolni, nem a rizsben benne!

Az alább következő risotto frutti di mare az öcsém születésnapi ajándéka volt. Legelsősorban is elő kell készíteni a betétet: a képen balról jobbra 5 korong fésűkagyló, hat közepes garnéla, 4 nyers, fiatal tintahal, egy derekas szelet vajhal.

A galéria egyik képén mutatom, miként kell pucolni a nyers tintahalat: a kesztyűszerű testbe egy ujjal benyúlva kihúzzuk a félkemény, áttetsző műanyaghoz hasonlító „vázat”, majd óvatosan kifordítjuk a belsejét, és levágjuk a tintazacskót [1]. Próbáljuk meg úgy, hogy ne sérüljön a zacskó, különben úgy fog kinézni a konyha, mintha szétlocsoltak volna fél vödör vizes kormot. Ezt követően a piros vonalnál elválasztjuk a fejrészt (balra) a zsigerektől, a zsigereket kidobjuk, a fejből pedig, akárha borsót pucolnánk, kipattintjuk és eldobjuk a szemet. A fejrészt a csápokkal felhasználjuk. Jól megmossuk az állatot, kész. Ha sok tintahalat avagy szépiát tisztít az ember, és vállalkozó kedvű, félreteheti a tintazacskókat. Öt-hat elég belőle, hogy megfesse a rizottót, ezt az olaszok úgy hívják, hogy al nero, azaz fekete módra készült (étel). Általában a szépia váladékából készül, de lehet a tintahaléból is. [Célszerű tisztázni egyébként egy terminológiai kérdést. A magyar éttermi gyakorlatban két teljesen különböző csoporthoz tartozó fajokat szokás tintahal néven illetni (egyik sem hal, btw:). Ez az egyik, legyen ezentúl számunkra ez a szépia. Sok-sok faj tartozik a családba, partközeli életmódot folytatnak, ritkábban kerülnek az asztalra. Ez pedig a másik, legyen ezentúl ez a tintahal. Nyílt tengeri életmódot folytatnak, minden tengeri ország menüjének állandó szereplői. Szépiát idehaza még nem láttam boltban, bár ettől még lehet, hogy néha kapható.]

Most következik a garnéla: teljesen meg kell pucolni, ami annyit jelent, hogy a fej legaljánál (3 centire az „orrától” megfogjuk, és ahol „törik”, ott kettétépjük. Ezt követően leszaggatjuk a lábrészét, majd ügyesen lefejtjük az állatot borító „páncélt”, teljes egészében. Tehát, sok más fogástól eltérően, ezúttal nem hagyjuk rajta a farokrészt! Mindent, amit a garnéláról leszedtünk, megőrizzük, ebből egészen kiváló hal-alaplevet lehet készíteni, egy másik postban meg is mutatom majd, miképp. Nagyon értékes alapanyag, vétek kidobni!)

A fésűkagyló a világ egyik legfinomabb alapanyaga, nem kell semmit csinálni vele. A képeken látható, hogy csak az állat teste (egy fehér korong) kerül felhasználásra, mert amúgy van egy úgynevezett koronája is (ez a kapaszkodó„lába”), a színe narancssárga, és keményebb a többi részénél. Mivel az enyhe, laza textúra a rizottónál előírás, a keményebb részt ezúttal nem használjuk, bár amúgy szokás.

A vajhal-szelettel nem kell semmit csinálni. Több oka is van annak, hogy ezt a fajt választottam. Először is feszes szövetű, tehát nem fog szétmállani a rizottóban, másodszor is szálkátlan, harmadszor elég sok helyen lehet kapni (Corában, Auchanban majdnem mindig).

Ezek teljesen különböző szövetű élőlények, másként fogunk bánni velük az előkészítésnél. Sorrendben: a megpucolt tintahalat közepes lángon kicsit meggrillezzük, sütőlapáttal lenyomogatva a sütőfelületre. Bébitintahalról lévén szó, nem fog sokáig tartani, két-három perc talán. Most feljebb vesszük a lángot, és a fésűkagylókat nagy hőmérsékleten, nagyon gyorsan, nem lenyomogatva, két oldalt átpirítjuk, harminc másodperc elég oldalanként. Azért így, hogy a benne levő rendkívül értékes nedvesség ki ne szabaduljon. (én nyársra húztam őket, hogy a forgatással se vesszen idő. A fésűkagylót egyébként egészen nyugodtan bele lehet rakni a rizottóba nyersen is. A rákokat lobogó forró vízben három-négy perc alatt megfőzzük. A vajhalat végül kisközepes lángon, lehetőleg grillserpenyőben oldalanként 3-4 perc alatt átsütjük. Ennek a legvastagabb a húsa, neki kell a legtöbb idő.

Ha mindez megvan, akkor előmelegített tányérra rakjuk és lefedjük az egészet. Az előző postban látott módon elkészítjük, vadonat-frissen, a rizottót, és a legvégén, a sajtozás-montírozás után keverjük bele az ételbe a frutti di marét. Ehhez nem adunk szarvasgombaolajat, mert a két íz üti egymást. Ízlés szerint só, és egész kevés fekete bors illik bele. A galériában látható, olasz kézműves termékkel készült, ha lúd, legyen kövér. :) Haute cuisine.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.