BOTRÁNYOK A MEGNYITÓ ELŐTT
Átok ül a tokiói olimpia megnyitóján. Ez lesz az olimpiák történetének legkevésbé hangulatos ceremóniája, hiszen a lelátókról hiányoznak majd a nézők, a sportolók felvonulását legfeljebb ezer VIP-vendég láthatja a helyszínen. Rájuk és a sportolókra egyaránt szigorú előírások lesznek érvényben, a bevonuláson részt vevő versenyzőknek a stadionon kívül két-, belül pedig egyméteres távolságot kell tartaniuk egymástól, és végig maszkot kell viselniük.
Ez azonban nem elég. Februárban lemondott az olimpia szervezőbizottságának az elnöke, Josiro Mori, aki szexista megjegyzése miatt került bajba – azt mondta, hogy egy megbeszélés nem lehet hatékony nők részvételével, mivel ők túl sokat beszélnek –, majd márciusban a megnyitóért felelős kreatívcsapat vezetője is távozni kényszerült, miután viccből malachoz hasonlított egy női komikust. Négy nappal az ünnepséget megelőzően távozott a műsorért felelős kreatívcsapat egyik legismertebb zenésze, Keigo Oyamada is. Az 52 esztendős muzsikus 1994-ben, illetve 1995-ben megjelent újságcikkekben beszélt arról, hogy gyerekkorában előszeretettel bántalmazta osztálytársait, köztük értelmi fogyatékosokat is, amit a közösségi média annyira felmelegített, hogy a helyzete ellehetetlenült. A sort tegnap a ceremónia rendezője, Kobajasi Kentaro zárta, akiről egy 1998-as videó került elő, amelyen a hatmillió ember életét követelő holokauszton viccelődött – neki is mennie kellett.
Magáról a megnyitóról eddig igen kevés információ szivárgott ki. Japán sajtóértesülések szerint az olimpiai játékokat maga a császár, a 61 esztendős Naruhito nyitja meg, aki ezzel családi hagyományt folytat, mert az édesapja, Akihito császár az 1998-as naganói téli játékok megnyitását vállalta magára, és a császár nagyapja, Hirohito császár is részt vett az 1964-es tokiói nyári játékok, illetve az 1972-es szapporói téli játékok megnyitásában.