Usain Bolt királysága volt a tét. Az olimpiai atlétikai versenyek királyszámát, a férfi 100 méter síkfutást a jamaicai klasszis 2008-ban, 2012-ben és 2016-ban is megnyerte, ilyen triplázásra ebben a számban még Carl Lewis sem volt képes – ő „csak” duplázni tudott –, ám Bolt 2017-ben visszavonult, azaz üres lett a trón. Ő a játékok előtt úgy vélte, hogy Tokióban Trayvon Bromell lép majd a helyére, és ez egyáltalán nem tűnt földtől elrugaszkodott jóslatnak, hiszen a sprinter az amerikai válogatón a világ idei legjobbjával, 9,80 másodperccel győzött.
Meglepetés a királyszámban: európai ült fel Usain Bolt trónjára!
A legutóbbi három olimpia győztese, Usain Bolt négy éve már visszavonult, ezért az atlétikai versenyek nagy kérdése volt, hogy 100 méteres síkfutásban ki ül fel a megüresedett trónra. A meglepetések sora azzal kezdődött, hogy a legnagyobb esélyes, az amerikai Trayvon Bromell el sem jutott a döntőbe, azzal folytatódott, hogy a legjobb idővel egy kínai, Szu Pi-tiang verekedte be magát a fináléba, majd azzal zárult, hogy egy európai sprinter, az olasz Lamont Marcel Jacobs ért elsőként a célba, így ő lett ebben a számban az olimpiai bajnok.

Ahhoz, hogy első számú esélyessé léphessen elő, szükség volt arra is, hogy a 2019-es világbajnok Christian Colemant a Nemzetközi Atlétikai Szövetség két évre eltiltotta tavaly májustól számítva a doppingszabályok megsértése miatt. Ez azt jelenti, hogy nem dopping miatt meszelték el, hanem 2019. december 9-én nem tartózkodott otthon, amikor az ellenőrök jártak nála, ez pedig egy éven belül a harmadik mulasztása volt.
Az amerikai válogatón Bromell mögött a második Ronnie Baker (9,85), a harmadik Fred Kerley (9,86) lett. Július elején Baker nyerte a Gyémánt Liga stockholmi és monacói versenyén a 100 méteres távot, míg Kerley korábban inkább 400-as futónak számított, de mostanra 100 és 200 méteren is az esélyesek közé tartozik. Tokióban a 100 és a 200 méter mellett a 4×100-as váltónak is a tagja. André de Grasse-t legutóbb a Gyulai Memorialon is láthattuk, ő nyerte a 200 méteres döntőt. A kanadai sprinter Rióban ezüstérmet nyert 200 méteren, bronzérmet 100-on és a 4×100-as váltóval. Ő az első kanadai sprinter, aki három érmet nyert egy olimpián.

Fotó: Mirkó István
Ők, három amerikai és egy kanadai számítottak tehát a legesélyesebbeknek, ehhez képest Trayvon Bromell be sem jutott a döntőbe, 10,00 másodpercet futva nem került be a legjobb nyolc közé. Történelmet írt viszont Szu Pi-tiang, ő az első kínai sprinter, aki bejutott a királyszám döntőjébe olimpián, ráadásul rögtön a legjobb idővel, 9,83-mal, ami egyben Ázsia-rekord is. Ugyanennyit futott Ronnie Baker is, az olasz Lamont Marcel Jacobs pedig 9,84-gyel új Európa-csúcsot állított fel.
A tét óriási volt: Usain Bolt trónja. Korábban a mezőny csak abban gondolkodhatott, hogy ki szerzi meg az ezüstérmet, ám most a bajnoki címet lehetett megszerezni. Az ezzel járó feszültséget a brit Zharnel Hughes bírta a legrosszabbul, kiugrott, így az első rajt nem sikerült, őt pedig kizárták a döntőből. A második rajtjelre tehát csak heten lódultak meg, Szu Pi-tiang bennragadt, Lamont Marcel Jacob viszont nagyszerűen lőtt ki, és végül ő ért elsőként célba 9,80 másodperccel! A második az amerikai Fred Kerley, a harmadik pedig a kanadai André de Grasse lett. Óriási meglepetés: európai sprinter lett a király, Usain Bolt utódja!
Női hármasugrásban a kétszeres világbajnok és riói ezüstérmes Yulimar Rojas májusban 15,43 méteres eredményével az örökranglista második helyére lépett fel. A döntőben rögtön első nekifutásával 15,41 méterig repült, ami minden idők harmadik legjobbja, egyben olimpiai csúcs. Ezen utolsó ugrásával már aranyérmesként még javított, és 15,67 méterrel átadta a múltnak az ukrán Inessza Kravec 1995-ös, 15,50 méteres világrekordját. Férfi magasugrásban holtversenyben lett aranyérmes a katari Mutaz Essza Barsim és az olasz Gianmarco Tamberi: 2,37 méterig minden magasságot elsőre vittek, de a 2,39 méterrel már egyikük sem bírt.
Az olaszok fél órán belül két aranyat nyertek, a célba érő Jacobs egyenest a már ünneplő Tamberi karjaiba rohant. A kétszeres világbajnok Barsim a londoni bronz és a riói ezüst után gyűjtötte be a legfényesebb olimpiai medált.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Húszéves lány vesztette életét a bakonypéterdi tragédiában

Csillag István leleplezte Orbánék fondorlatos tervét – demagógiából ötös!

„Kár érte, fantasztikus játékos” – eldőlt Kerkez Milos sorsa

A szegedi BYD után újabb óriási autóipari beruházás érkezhet Magyarországra – olyan vidéki nagyváros nyerheti el, ami eddig kimaradt a gyárépítésekből

Nagy Duett: Hegyes Bercinek és Mihályfi Lucának megvan a véleménye a végeredményről

Zelenszkij megadta magát: már nincsenek feltételei, csak végre tárgyalhasson Putyinnal – a béke kapujában az orosz–ukrán háború

Dobrev Klára megújulása színjáték

A tulajdonos a pályán osztotta ki a Premier League-meglepetéscsapat menedzserét

Hatalmas, meglepő titok derült ki Orbán egyik véresszájú ellenfeléről

Döbbenetes balhé Marozsán meccsén: a szervezők tehetnek róla?

Magyar Péter nagy bajban van: megvan, ki adta át neki a lepkefingként emlegetett felvételt

Nyom nélkül tűntek el a brüsszeli milliárdok