A kőbányai Szent László-templom

Húsvéthoz közeledve a kőbányai Szent László katolikus templomot szeretnénk bemutatni, melyet még a téliesre fordult időjárás ellenére is könnyedén felkereshetünk.

3dtour.eu
2013. 03. 18. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kőbánya történetét a középkortól kezdve meghatározta a mészkőbányászat. A legelső írásos említése IV. Béla király korából származik, ekkor Kewer (Kőér) formában hivatkoznak a 147 méter magas „hegyre”. Az itt kitermelt kövekből építették többek között a Magyar Tudományos Akadémiát, az Egyetemi Könyvtárat és a Lánchíd pilléreinek egy részét. A 19. század végére a bánya életveszélyessé vált, ezért bezárták, viszont a hegybe vájt üregek megmaradtak és azokat az ide települő borászat és sörfőzés kezdte használatba venni. Az iparosodás és Budapest 1872-es megalakulása miatt megugrott Kőbánya lakossága, míg 1869-ben még ötezren sem éltek itt, 1910-re a lakosság megtízszereződött. Ennek megfelelően a hívek kinőtték a kerület legrégebbi, még 1777-ben épített kápolnáját és a századfordulóra szükségessé vált egy új nagy katolikus templom építése.


Összesen ötféle templomterv készült, melyek közül a legelsőt Feszl Frigyes, míg a többit Barcza Elek és Lechner Ödön készítette. Barcza neogótikus épületet, míg Lechner sokkal merészebb, centrális alaprajzú, bizánci hatású templomot álmodott meg. Lechner végső, megvalósult tervváltozata elfogadta a Barcza-féle épület gótikus tömegét, építészeti stílusa pedig ötvözi az európai középkor (romanika, francia gótika) formajegyeit az akkoriban divatos keleti (perzsa) motívumokkal, illetve a magyar népi hagyományokkal. A felhasznált művészeti motívumok sokfélesége ellenére mind a templom külső díszítése, mind a belső tere meglehetősen egységes. A tornyokat és a tetőt mázas cserepek, illetve a Zsolnay-gyárból származó pirogránit épületdíszek teszik egyedivé. A 360 fokos panorámaképünkön látható belső berendezés Tandor Ottó tervei szerint készült, aki az Országházat tervező Steindl Imre tanítványa volt. Az olasz korareneszánsz stílusában tervezte meg az oltárokat és a különlegesen díszes szószéket. A főoltáron látható, Szent Lászlót ábrázoló olajfestményt Roskovich Ignác festette 1899-ben. A színes üvegablakok Róth Miksa alkotásai.

A kőbányai templomot erősen megviselték a 20. század viharai: a második világháborús károkat még szinte ki sem javították, amikor 1957-ben leégett a tetőzet egy része. 1974-re szükségessé vált a teljes körű helyreállítás és a megrongálódott épületdíszek pótlása. A húsz éven át tartó helyreállítás után 1994-től csodálható meg a templom ismét eredeti szépségében.

Források:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.