A világ közepén álló ludbregi Batthyány-kastély

Ludbreg egyike Horvátország római alapítású városainak, akkoriban Castrum Ioviumnak hívták. Fénykorát és a ma látható épületeinek zömét a Batthyány családnak köszönheti, akik 1695-ben szerezték meg a várost.

3dtour.eu
2013. 07. 22. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ludbreghez számos legenda kapcsolódik, ezek egyike a világ közepéről szóló. Történt ugyanis, hogy 1141. április elsején Varasdfürdőn (Varaždinske Toplice) megszületett Ludbrega, akiről Ludbreg a nevét is kapta. Honorius apát feljegyzése szerint olyan erővel kergette vissza a kezében lévő fakereszttel a sátánt a föld alá, hogy az a földgolyó túloldalán kibuggyant egy kicsiny vulkanikus sziget formájában. Ezután a svájci Erasmus Weddingen arra is rájött, hogy bizonyos fontosabb városok  (mint Varasd, Csáktornya stb.) egyenlő távolságra helyezkednek el Ludbregtől, így kinevezték a várost a világ közepének és ezt minden évben április elsején meg is ünneplik.

Ludbreg a Batthyány család számára viszont valóban a világ közepévé vált, mivel itt építették fel a 360 fokos panorámaképünkön látható kastélyukat. A ma látható barokk kastélyt Batthyány Lajos hozta létre 1745 és 1753 között egy korábbi reneszánsz udvarház felhasználásával.

A kastély másik magyar vonatkozása az, hogy Faludi Ferenc híres jezsuita költő, műfordító édesapja, Faludi János Batthyány Ádám grófnak, majd az özvegyének, Strattman Eleónórának volt a tiszttartója Ludbregben.

A kastélyra visszatérve, a háromszintes, 32×33 méteres egyszerű homlokzat 11,5×16,5 méteres belső udvart rejt. A földszinten laktak a szolgák, itt volt a börtön és a kápolna is. Az első emeleten kapott helyett 11 főúri szoba és a díszterem is. A második emeleten vendégszobák voltak, míg a harmadikon újabb szobák és kiszolgáló létesítmények (konyha, raktár stb.) helyezkedtek el. A belső tereket értékes barokk freskók díszítik, különösen kiemelendők a kápolna és a Salla terrena festményei. Ma az épületben irodák találhatók, emiatt látogatásra csak hétköznap nyílik lehetőség.

Forrás: Ludbreg város turisztikai weboldala

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.