„Meg vagyunk győződve arról, hogy az összes euróövezeti bankot központilag kellene ellenőrizni” – mondta. Barnier, aki szeptember 12-én mutatja be a „bankunióval” kapcsolatos akciótervét, amellyel ellenállóbbá tennék Európa bankjait.
A The Financial Times egy előzetes kiadásában a német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble részben a hitelintézetek oldalára állt. A német kormány, valamint a takarékpénztárak és szövetkezeti bankok szövetségei amellett emeltek szót, hogy az EKB csak 25 nagyobb bank esetében legyen illetékes, amelyek összeomlása az egész rendszert megrengetné. A kisebb bankok ellenőrzése továbbra is nemzeti fennhatóság alá tartozna. Az EKB-nak olyan pénzintézetekre kellene koncentrálnia, amelyek rendszerszintű kockázatot jelentenek európai szinten, véli Schäuble. Egyetlen európai pénzügyi felügyelet nem láthatja el sikeresen több ezer bank ellenőrzését, írta a Reuters.
Barnier szerint elég megemlíteni a Northern Rock, a Dexia vagy a Bankia példáját. Ezek nem túl nagyok, nem is rendelkeznek nagy jelentőséggel rendszerszinten, mégis hatalmas állami forrásokat kellett arra fordítani, hogy megmentsék őket a csődtől. Ez nem ismétlődhet meg.
„Az EU ellátja az EKB-t minden lehetséges eszközzel, hogy hatékonyan felügyelhesse a bankokat” – fűzte hozzá Barnier. A feladatokat átruházhatja a nemzeti felügyeletre is. Ellenőrzése az Európa Parlament feladata lenne. Az EKB igazgatóságának tagja, Jörg Asmussen is ezt javasolta. Schäuble is egy minden eszközzel ellátott pénzügyi felügyeletet tart elfogadható megoldásnak. Az európai pénzügyi szektorban nincs helye autonómiának és lazább ellenőrzésnek, írta a pénzügyminiszter. „Létfontosságú, hogy az új rendszer valóban hatékony legyen, nem pedig csak egy látszatszerv” – nyilatkozta Schäuble. Egy az EKB-hoz kapcsolt pénzügyi felügyeletet el kell látni a megfelelő és világosan megfogalmazott kompetenciákkal, engedélyekkel, és megfelelő eszközökkel.
Barnier a tervek mielőbbi megvalósítását sürgeti. „Már január 1-től központilag kellene szabályozni azoknak a bankoknak a működését, amelyeket az euró mentőalapja támogat.” Ha az euróországok és a parlament is beleegyezne, akkor a „beteg” bankokat közvetlenül az ESM-ből lehetne megsegíteni és nem kellene kerülő úton a nemzeti megoldásra várniuk. Az EU már eddig is csaknem 100 milliárd eurós segítségre bólintott rá, amellyel Spanyolország támogathatja bajba jutott bankjait. „Csak akkor lehetünk szolidárisak és segíthetünk a bajba jutott bankoknak, ha biztosak lehetünk benne, hogy a pénzintézetek »egészségesek«” – mondta az EU-biztos.
A német szövetségi alkotmánybíróság szintén szeptember 12-én dönt a német panaszokról, amelyeket az ESM ellen nyújtottak be. Barnier elképzelései szerint a rendszerszinten is kiemelt jelentőségű bankokat 2013. július 1-től, a többit pedig 2014 januárjától ellenőrizné az EKB.
Odor Tamás
GlobalFX.hu

Voks 2025: döntés előtt a magyar társadalom Ukrajna EU-tagságáról