Kína a grönlandi lelőhelyekre hajt

Grönland miniszterelnöke szerint Európa jobban is megerőltethetné magát a sziget nyersanyagainak kitermelésével kapcsolatban.

GlobalFX
2012. 09. 20. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Tudjuk, hogy a nyugati országok folyamatosan keresik annak a lehetőségét, hogy kitermelhessék a Grönlandon található földfémeket – nyilatkozta Kuupik Kleist, Grönland miniszterelnöke a Capital magazinnak. – Azonban amikor tényleges befektetésekről van szó, akkor szinte teljesen odavész az európai cégek aktivitása.” Úgy tűnik, Kína eközben sikeresen megvetette a lábát a szigeten: sajtóértesülések szerint jövőre indul a kitermelés a déli partvidéken kínai finanszírozással.

Elemzők szerint Európa alulmaradt a grönlandi földfémekért folytatott versenyben, márpedig ezek a földfémek elengedhetetlenek az okostelefonok, a hibrid autók és a szélerőművek gyártásához. Geológiai és nyersanyagkutató intézetek adatai szerint Grönland készletei nagyobbak, mint az Európában és USA-ban eddig fellelt lelőhelyek összesen.

Grönland 2010 óta saját hatáskörében kezeli nyersanyaglelőhelyeit, függetlenül Dániától. Jelenleg Kína uralja a piac 95 százalékát, és az előző évben drasztikusan csökkentette az exportokat. Az EU és az USA idén tavasszal panaszolta be emiatt Kínát a WTO-nál.

Antonio Tajani EU-biztos tavasszal kötött szándéknyilatkozatot a közös kitermeléssel kapcsolatban, Európa azonban kissé már elkésett. Grönlandot 1985 óta egyre inkább elhanyagolják az európai befektetők, miközben a kínaiak hosszú távú tervekkel érkeztek a szigetre. Az elkövetkező hetekben kaphatja meg egy újabb vasércbánya a szükséges engedélyeket, melyet kínai befektetők finanszíroznak, és a China Communications Construction Company építhet ki. A projekttel kapcsolatban várhatóan kétezer kínai munkás érkezhet a szigetre.

A földfémek mellett nagy mennyiségű arany, platina, urán, olaj és földgáz rejtőzik a mélyben. Az új technológiák és a klímaváltozás egyre inkább megkönnyíti a korábban költséges és nehézkes kitermelést. Az északi jégpáncél szeptember közepén 3,4 millió négyzetkilométernyire zsugorodott, a XX. század végén becslések szerint még dupla ekkora volt a jégtakaró kiterjedése. Egyes becslések szerint Grönlandot nemsokára együtt emlegethetik majd olyan nagy nyersanyag-kitermelő országokkal, mint Kanada, Dél-Afrika, Ausztrália vagy Oroszország.

Ódor Tamás
GlobalFX.hu

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.