A luxemburgi Eurostat adatai szerint a kvóta elérte a 11,4 százalékos szintet. Az előző hónaphoz képest 34 ezerrel emelkedett az érték, az előző évhez viszonyítva pedig közel kétmillióval emelkedett az állástalanok száma.
Megközelítőleg egy éve folyamatosan emelkedik a munkanélküliségi ráta. Kifejezetten feszült a helyzet a déli euróországokban: Spanyol-, Görög-, Olaszországban, Portugáliában és Cipruson. A munkaerőpiacot elbocsátások, cégbezárások, visszaeső megrendelési mutatók és csődök terhelik.
Portugáliában és Görögországban a legrosszabb a helyzet
Spanyolországban szinte minden negyedik munkaképes állampolgár munkanélküli, és hasonló a helyzet a görögöknél is. Az elmúlt egy évre vetítve 15,9 százalékos növekedéssel a portugálok és a görögök viszik a pálmát. A szintén problémás Olaszország 10,7 százalékkal csak a középmezőnyig jutott. Németországban valamivel kedvezőbb a helyzetkép, az 5,5 százalékos mutató alig rosszabb a 4,5 százalékos osztrák, az 5,2 százalékos luxemburgi vagy az 5,3 százalékos holland értéknél.
A gyengélkedő munkaerőpiac visszaveti a fogyasztást is
A magas munkanélküliségi mutatók közvetlenül gyengítik a konjunktúrát. Amikor a polgárok bevétele csökken, jelentősen visszaesik a fogyasztás is, amely pedig a gazdasági növekedés egyik fő pillére. A munkanélküliségi ráta nemcsak az euróövezetben romlott, hanem az unió egészét tekintve is. Az EU 27 országában több mint 25,5 millió munkanélkülit jeleztek, ami 10,5 százalékos értéknek felel meg. A leginkább érintett réteg a fiataloké. Közel 5,5 millió 25 év alatti polgárnak nem volt munkahelye, ami 22,7 százalékos értéket jelent – ugyanez a mutató az euróövezetben 22,8 százalékra emelkedett. A szakemberek szerint átfogó intézkedésekre lenne szükség a számadat javításához, hiszen a foglalkoztatottság erősítése elengedhetetlenül szükséges a gazdasági növekedés újraindításához.
Ódor Tamás
GobalFX.hu

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért