Elemzők a háttérben az arany árfolyamának londoni meghatározása körüli problémákat sejtik. A Reuters információi szerint számos nemzetközi bankhoz és aranykitermelőhöz érkezett kínai megkeresés egy globális aranytőzsdén való részvétellel kapcsolatban. A kínai SGE (Shanghai Gold Exchange) még májusban zöld utat kapott a Kínai Jegybanktól egy nemzetközileg elérhető kereskedelmi felület kialakítására. Kínai bankok, bányavállalatok és kereskedők már most is közvetlenül tudnak aranyat venni vagy eladni. A külföldi résztvevők bevonásával jelentősen növekedhetne az SGE befolyásának mértéke, London és New York jelenlegi dominanciájával szemben. Kína világszinten is az egyik legnagyobb aranykitermelőnek és vezető importőrnek számít.
Manipulálták az arany árfolyamát?
A feltételezett árfolyam-manipulációk miatt Londonban jelenleg is folynak felügyeleti vizsgálatok. A különböző kamatszintek (Libor) és devizaárfolyamok manipulációja miatt a felügyeletek már számos ponton szigorították a folyamatokat. Az arany árfolyamának manipulálásáért, első nagybankként, a Barclays-nak kellett büntetést fizetnie.
Az arany fixingben a Barclays mellett még a kanadai Bank of Nova Scotia és a francia Société Générale érintett. A Deutsche Bank nemrég vált ki azon pénzintézetek köréből, akik naponta két alkalommal, telefonkonferencián állapítják meg az arany fixingjét.
Az államilag védett SGE egyes spekulációk szerint már közvetlenül is megkereste a HSBC-t, az Australia and New Zealand Banking Groupot, Standard Bankot, a Standard Charteredet és a Bank of Nova Scotiát. A fejlesztések első körében a fizikai aranyra és más nemesfémekre vonatkozó kontraktusok kereskedését vezetnék be. Később bevezetnének származékos termékeket is.
Ódor Tamás
GlobalFX.hu – Vagyonkezelés felsőfokon